O‘zbekistonda dam olish kunlari salqin ob-havo bo‘ladi
O‘zbekistonda yaqin kunlarda havo sharoiti salqin va qulay bo‘lishi kutilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
22 avgustdan boshlab dam olish kunlarida ob-havo asosan bulutli, yog‘ingarchiliksiz bo‘lib, ko‘plab hududlarda kunduzi harorat 35–37 daraja atrofida saqlanadi. Janubiy va cho‘l hududlarida esa harorat 40 darajagacha ko‘tarilishi mumkin.
Meteorologlar respublikaga nisbatan kamroq issiq va noros’hona havo kirib kelishini ma’lum qilishdi. Bu esa ko‘pchilik joylarda quruq va barqaror ob-havo sharoitini ta’minlaydi.
Faqat tog‘ oldi va tog‘li hududlarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi, ayrim joylarda momaqaldiroq bo‘lishi ehtimoli mavjud. Bunday o‘zgarishlar havo haroratining 2–3 daraja pasayishiga sabab bo‘ladi.
Shamolning tezligi 7–12 metr sekundda bo‘lib, ayrim hududlarda 13–18 metr sekundgacha kuchayishi mumkin. Shuningdek, chang-to‘zon yuzaga kelishi ehtimoli ham bor.
Toshkentda ob-havo o‘zgarib turuvchi bulutli bo‘lib, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Sharqdan esayotgan shamol g‘arb yo‘nalishida 3–8 metr sekund tezlikda esadi, ba’zan esa 12–15 metr sekundgacha kuchayadi.
Kunduzi harorat 35–37 daraja atrofida bo‘lib, yakshanba kuni 32–35 darajagacha tushishi taxmin qilinmoqda. Kechasi havo 20–22 daraja iliq bo‘lib, dam olish uchun qulay sharoit yaratiladi.
Mamlakat aholisining ko‘pchiligi yaqin kunlarda salqinlik va barqarorlikni his etishi mumkin. Ayniqsa shahar va tog‘li hududlarda dam olishni rejalashtirganlar uchun bu ob-havo qulay imkoniyatlar yaratadi.
O‘zgarayotgan havo sharoiti tabiat bilan bog‘lanish va dam olish uchun qulay muhit taqdim etadi. Ma’lumot manbai: O‘zgidromet.

В Узбекистане в выходные дни будет прохладная погода
С 22 августа в выходные дни погода будет преимущественно облачной, без осадков, в большинстве регионов дневная температура сохранится на уровне 35–37 градусов. В южных и пустынных районах температура может подняться до 40 градусов.
Метеорологи сообщили о поступлении в республику менее жаркой и нестабильной воздушной массы. Это обеспечит сухие и стабильные погодные условия во многих местах.
Только в предгорных и горных районах возможны кратковременные дожди, в некоторых местах грозы. Такие изменения приведут к снижению температуры воздуха на 2–3 градуса.
Скорость ветра составит 7–12 метров в секунду, в некоторых районах может усилиться до 13–18 метров в секунду. Также возможна пыльная буря.
В Ташкенте погода будет переменно облачной, осадков не ожидается. Ветер с востока будет дуть с западным направлением со скоростью 3–8 метров в секунду, иногда усиливаясь до 12–15 метров в секунду.
Дневная температура составит около 35–37 градусов, в воскресенье ожидается понижение до 32–35 градусов. Ночью воздух будет теплым, 20–22 градуса, что создаст комфортные условия для отдыха.
Большинство жителей страны в ближайшие дни смогут почувствовать прохладу и стабильность. Особенно это создаст благоприятные условия для отдыхающих в городах и горных районах.
Изменяющиеся погодные условия предоставляют удобную среду для общения с природой и отдыха. Источник информации: Узгидромет.