Ertaga O‘zbekistonda ob-havo o‘zgaruvchan bo‘ladi
Ertaga, 24 avgust kuni O‘zbekistonda ayrim hududlarda ob-havo o‘zgaruvchan bo‘lib, qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli mavjud. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
O‘zgidromet markazi ma’lumotlariga ko‘ra, har bir viloyatda havo sharoitlari turlicha bo‘ladi va fuqarolarga ehtiyotkorlik bilan harakat qilish tavsiya etiladi. Toshkent shahrida havo asosan bulutli bo‘lib, yog‘ingarchilik kutilmaydi.
Shamol sharqdan 3-8 metr soniyada tezlikda esadi. Harorat kechasi 20-22 daraja, kunduzi esa 35-37 daraja issiq bo‘ladi.
Shunday qilib, poytaxtda asosan quyoshli va issiq ob-havo bo‘ladi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatlarida ham havo biroz bulutli, yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli past.
Shamol 7-12 metr soniyada tezlikda esib, ba’zan kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 15-20, kunduzi 31-36 daraja atrofida bo‘ladi.
Bu hududlarda sayr qilish uchun qulay sharoitlar saqlanadi. Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo biroz bulutli va o‘zgaruvchan bo‘lib, yomg‘ir ehtimoli kam.
Shamol sharqdan 7-12 metr soniyada esadi, ba’zan 13-18 metr soniyagacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 17-22, kunduzi 32-37 daraja issiq bo‘ladi.
Shuningdek, chang-to‘zonlar yuzaga kelishi ehtimoli mavjud. Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida ham havo biroz bulutli va o‘zgaruvchan bo‘lib, shamol 13-18 metr soniyagacha kuchayishi mumkin.
Harorat kechasi 17-22, kunduzi 32-37 daraja issiq bo‘ladi. Bu hududlarda chang-to‘zonlar paydo bo‘lishi mumkinligi inobatga olinishi zarur.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo bulutli va o‘zgaruvchan bo‘lib, shamol sharqdan 7-12 metr soniyada esadi, ba’zan 13-18 metr soniyagacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 18-23, kunduzi 35-40 daraja issiq bo‘ladi.
Bu hududlarda issiq va shamolli kunlar kuzatiladi. Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida esa havo o‘zgaruvchan bo‘lib, ayrim joylarda qisqa muddatli yomg‘ir va momaqaldiroq bo‘lishi ehtimoli mavjud.
Shamol sharqdan 5-10 metr soniyada esadi. Harorat kechasi 16-21, kunduzi 32-37 daraja issiq bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo o‘zgaruvchan bo‘lib, ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi mumkin. Shamol 7-12 metr soniyada esadi, ba’zan 13-18 metr soniyagacha kuchayishi ehtimoli bor.
Harorat kechasi 12-17, kunduzi 23-28 daraja issiq bo‘ladi. Tog‘li hududlarda sayr qilishda ehtiyotkorlik zarur.
Umuman olganda, ertangi ob-havo sharoitlari hududlarga qarab farq qiladi. Ayrim joylarda issiq va shamolli, ayrim joylarda esa qisqa muddatli yomg‘ir va momaqaldiroq kutilmoqda.
Shu sababli fuqarolarga kun davomida quyoshdan himoyalanish, shamol va chang-to‘zonlarga tayyorgarlik ko‘rish tavsiya etiladi, deyiladi O‘zgidromet markazi xabarida. Manba: O‘zgidromet.

Завтра в Узбекистане погода будет переменчивой
Завтра, 24 августа, в некоторых регионах Узбекистана ожидается переменная погода с возможными кратковременными дождями. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Центра гидрометеорологии, погодные условия будут различаться в каждом регионе, и гражданам рекомендуется проявлять осторожность. В Ташкенте погода будет преимущественно облачной, осадков не ожидается.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 3-8 метров в секунду. Температура ночью составит 20-22 градуса, днем — 35-37 градусов тепла.
Таким образом, в столице ожидается преимущественно солнечная и жаркая погода. В Республике Каракалпакстан и Хорезмской области также будет немного облачно, вероятность дождя низкая.
Ветер будет дуть со скоростью 7-12 метров в секунду, иногда усиливаясь. Температура ночью составит 15-20, днем — около 31-36 градусов.
В этих регионах сохраняются благоприятные условия для прогулок. В Бухарской и Навоийской областях погода будет немного облачной и переменной, вероятность дождя низкая.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 7-12 метров в секунду, иногда усиливаясь до 13-18 метров в секунду. Температура ночью составит 17-22, днем — 32-37 градусов тепла.
Также существует вероятность пыльных бурь. В Ташкентской, Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областях погода будет немного облачной и переменной, ветер может усиливаться до 13-18 метров в секунду.
Температура ночью составит 17-22, днем — 32-37 градусов тепла. В этих регионах необходимо учитывать возможность появления пыльных бурь.
В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях погода будет облачной и переменной, ветер с востока будет дуть со скоростью 7-12 метров в секунду, иногда усиливаясь до 13-18 метров в секунду. Температура ночью составит 18-23, днем — 35-40 градусов тепла.
В этих регионах ожидаются жаркие и ветреные дни. В Андижанской, Наманганской и Ферганской областях погода будет переменной, в некоторых местах возможны кратковременные дожди и грозы.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 5-10 метров в секунду. Температура ночью составит 16-21, днем — 32-37 градусов тепла.
В горных районах республики погода будет переменной, в некоторых местах возможны кратковременные дожди. Ветер будет дуть со скоростью 7-12 метров в секунду, иногда усиливаясь до 13-18 метров в секунду.
Температура ночью составит 12-17, днем — 23-28 градусов тепла. В горных районах необходимо соблюдать осторожность при прогулках.
В целом, погодные условия завтра будут различаться в зависимости от региона. В некоторых местах ожидается жаркая и ветреная погода, в других — кратковременные дожди и грозы.
Поэтому гражданам рекомендуется в течение дня защищаться от солнца, а также быть готовыми к ветру и пыльным бурям, говорится в сообщении Центра гидрометеорологии. Источник: Центр гидрометеорологии.