Iordaniya podshohi avgustda O‘zbekistonga tashrif qiladi
Iordaniya podshohi Abdulla II davlat tashrifi bilan O‘zbekistonga keladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning taklifi asosida Iordaniya Hoshimiylar podshohligi podshohi Abdulla II ibn al-Husayn 25-26 avgust kunlari O‘zbekistonga davlat tashrifi bilan tashrif buyuradi. Ushbu tashrif ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarda yangi davrni boshlab beradi.
Oliy darajadagi mehmonning asosiy tadbirlari qadimiy va go‘zal shahar Samarqandda o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Samarqandning siyosiy va madaniy ahamiyati bu tashrifga alohida mazmun bag‘ishlaydi.
Rasmiy dasturda siyosiy, savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalaridagi hamkorlik masalalari batafsil muhokama qilinadi. Shuningdek, kimyo, farmatsevtika, qishloq xo‘jaligi, to‘qimachilik va konchilik kabi muhim tarmoqlarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalari kun tartibiga kiritilgan.
Madaniy va gumanitar aloqalarni rivojlantirish, xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va hamjihatlikni mustahkamlashga ham katta e’tibor qaratiladi. Muzokaralarda xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb yo‘nalishlari bo‘yicha fikr almashish rejalashtirilgan.
Bu ikki mamlakatning nafaqat ikki tomonlama, balki keng mintaqaviy hamkorlikdagi o‘rnining oshayotganidan dalolat beradi. Muzokaralar yakunida bir qator muhim hujjatlar va ikki tomonlama kelishuvlar imzolanishi kutilmoqda.
Ular O‘zbekiston va Iordaniya munosabatlarini yangi bosqichga olib chiqadi. Keng jamoatchilik uchun eng muhim jihat — bu tashrif strategik hamkorlikni yanada chuqurlashtiradi va yangi imkoniyatlar eshigini ochadi.

Король Иордании посетит Узбекистан в августе
По приглашению президента Шавката Мирзиёева король Хашимитского королевства Иордании Абдалла II ибн аль-Хусейн 25-26 августа посетит Узбекистан с государственным визитом. Этот визит ознаменует начало новой эпохи в отношениях между двумя странами.
Основные мероприятия высокого гостя запланированы в древнем и прекрасном городе Самарканде. Политическое и культурное значение Самарканда придаёт этому визиту особый смысл.
В официальной программе подробно будут обсуждены вопросы сотрудничества в политической, торгово-экономической и инвестиционной сферах. Также в повестку дня включены вопросы реализации совместных проектов в таких важных отраслях, как химия, фармацевтика, сельское хозяйство, текстиль и горнодобывающая промышленность.
Большое внимание будет уделено развитию культурных и гуманитарных связей, укреплению дружбы и единства между нашими народами. В ходе переговоров планируется обмен мнениями по актуальным направлениям международной и региональной политики.
Это свидетельствует о растущем значении двух стран не только в двустороннем, но и в широком региональном сотрудничестве. По итогам переговоров ожидается подписание ряда важных документов и двусторонних соглашений.
Они выведут отношения между Узбекистаном и Иорданией на новый уровень. Для широкой общественности наиболее важным является то, что этот визит углубит стратегическое партнёрство и откроет двери новым возможностям.