Toshkent metrosida 5G va 4,5G aloqasi yo‘lga qo‘yildi
Ucell kompaniyasi Huawei bilan hamkorlikda Toshkent metropolitenida mobil aloqani barqarorlashtirish loyihasini muvaffaqiyatli yakunladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu loyiha Markaziy Osiyoda birinchi bo‘lib barcha bekatlarda 5G hamda tunnellarda 4,5G texnologiyasini joriy etishni o‘z ichiga oladi. Loyihaning amalga oshirilishi davomida 100 kilometrdan ortiq optik tolalar va 150 kilometr elektr kabellari tortildi, shuningdek, 200 dan ortiq uzatgichlar o‘rnatildi.
Bu esa metroning eng tirband va chuqur joylarida ham barqaror aloqa xizmatini ta’minlash imkonini berdi. Endilikda metro yo‘lovchilari 142 Mbit/s tezlikda qo‘ng‘iroq qilish, video tomosha qilish va internetdan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.

В метро Ташкента запущена связь 5G и 4,5G
Компания Ucell совместно с Huawei успешно завершила проект по стабилизации мобильной связи в ташкентском метрополитене. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект впервые в Центральной Азии предусматривает внедрение технологии 5G на всех станциях и 4,5G в тоннелях. В ходе реализации проекта было проложено более 100 километров оптических волокон и 150 километров электрических кабелей, а также установлено более 200 передатчиков.
Это позволило обеспечить стабильную связь даже в самых загруженных и глубоких местах метро. Теперь пассажиры метро получили возможность звонить, смотреть видео и пользоваться интернетом со скоростью 142 Мбит/с.
Данный проект открыл новую ступень в внедрении высоких технологий в городской транспорт. Источник: zamin.uz