Markaziy bank boshqaruvi moliya sohasida muhim qaror qabul qilib, mikromoliya tashkilotlari va banklarning faoliyatini tartibga soluvchi yangi nizomni tasdiqladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjat moliya muassasalarining faoliyat yo‘nalishini o‘zgartirishda amal qilinadigan talab va qoidalarni belgilaydi. Endilikda mikromoliya tashkiloti mikromoliya bankiga aylanishi, mikromoliya banki to‘liq bankka aylanishi, bank mikromoliya banki maqomiga o‘tishi yoki mikromoliya banki yana mikromoliya tashkiloti sifatida faoliyat yuritishi mumkin.
Agar mikromoliya tashkiloti mikromoliya bankiga aylanishni istasa, u aksiyadorlik jamiyati shaklida tashkil etilgan bo‘lishi shart. Yangi nizomga ko‘ra, mikromoliya bankini tashkil etish ikki bosqichda amalga oshiriladi: dastlabki ruxsatnoma berish va bankni ro‘yxatdan o‘tkazish hamda litsenziya taqdim etish.
Banklar, mikromoliya banklari yoki mikromoliya tashkilotlari o‘z faoliyat turini o‘zgartirish uchun Markaziy bankka elektron ariza bilan murojaat qiladilar. Arizalar “Banklar va bank faoliyati to‘g‘risida” hamda “Nobank kredit tashkilotlari va mikromoliyalashtirish faoliyati to‘g‘risida”gi qonunlarga muvofiq ko‘rib chiqiladi.
Ariza ko‘rib chiqish uchun belgilangan to‘lovlar ham mavjud. Dastlabki ruxsatnoma uchun belgilangan to‘lov BHMning besh baravariga teng, litsenziya uchun esa ustav kapitalining eng kam miqdorining 0,1 foizi miqdorida to‘lov olinadi.
Litsenziyani qayta rasmiylashtirish uchun esa ushbu miqdorning yarmi to‘lanadi. Ushbu yangi tartib moliya bozorida shaffoflikni oshirish, tizimni mustahkamlash va faoliyat o‘tish jarayonlarini yanada tartibli qilishga xizmat qiladi.

Центральный банк урегулировал деятельность микрофинансирования
Руководство Центрального банка приняло важное решение в финансовой сфере и утвердило новый регламент, регулирующий деятельность микрофинансовых организаций и банков. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный документ устанавливает требования и правила, которые применяются при изменении направления деятельности финансовых учреждений. Теперь микрофинансовая организация может стать микрофинансовым банком, микрофинансовый банк — полноценным банком, банк может перейти в статус микрофинансового банка или микрофинансовый банк может продолжать деятельность в качестве микрофинансовой организации.
Если микрофинансовая организация желает стать микрофинансовым банком, она должна быть создана в форме акционерного общества. Согласно новому регламенту, создание микрофинансового банка осуществляется в два этапа: первоначальное разрешение и регистрация банка с выдачей лицензии.
Банки, микрофинансовые банки или микрофинансовые организации для изменения вида своей деятельности подают электронное заявление в Центральный банк. Заявления рассматриваются в соответствии с законами «О банках и банковской деятельности» и «О небанковских кредитных организациях и микрофинансировании».
Также предусмотрены установленные платежи за рассмотрение заявлений. Плата за первоначальное разрешение составляет в пять раз минимального размера базовой расчетной величины, а за лицензию — 0,1% от минимального размера уставного капитала.
За переоформление лицензии взимается половина указанной суммы. Новый порядок направлен на повышение прозрачности на финансовом рынке, укрепление системы и упорядочение процессов перехода в деятельности.