Mirziyoyev va Abdulla II Samarqandda kelishuvlarga erishdi
Samarqand shahrida O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Iordaniya podshohi Abdulla II ibn al-Husayn o‘rtasida samarali muzokaralar o‘tkazildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Muzokaralar yakunida ikki davlat o‘rtasida sheriklik munosabatlarini mustahkamlash bo‘yicha qo‘shma bayonot qabul qilindi. Ushbu tashrif doirasida jami 15 ta ikki tomonlama hujjat imzolandi.
Ular orasida ekstraditsiya, investitsiyalarni himoya qilish va rag‘batlantirish, qo‘shma komissiya tuzish, vizasiz rejimni joriy etish, oliy ta’lim hamda ilmiy tadqiqotlar sohasida hamkorlik qilish to‘g‘risidagi bitimlar mavjud. Shuningdek, turizm, qishloq xo‘jaligi, o‘simliklar karantini va veterinariya kabi sohalarda hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan hujjatlar tasdiqlandi.
Havo qatnovi bo‘yicha hukumatlararo bitimga o‘zgartirishlar kiritildi. Tovarlar va transport vositalari harakati haqidagi ma’lumotlarni onlayn tarzda almashish bo‘yicha bayonnoma ham imzolandi.
Bundan tashqari, standartlashtirish, metrologiya va muvofiqlikni baholash sohalarida ham memorandumlar qabul qilindi. Din ishlari bo‘yicha idoralararo anglashuvlar ham mustahkamlandi.

Мирзиёев и Абдулла II достигли соглашений в Самарканде
В городе Самарканд прошли плодотворные переговоры между президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и королём Иордании Абдуллой II ибн аль-Хусейном. Об этом сообщает Zamin.uz.
По итогам переговоров была принята совместная декларация о укреплении партнерских отношений между двумя странами. В рамках этого визита было подписано всего 15 двусторонних документов.
Среди них соглашения об экстрадиции, защите и поощрении инвестиций, создании совместной комиссии, введении безвизового режима, сотрудничестве в области высшего образования и научных исследований. Также были утверждены документы, направленные на развитие сотрудничества в сферах туризма, сельского хозяйства, карантина растений и ветеринарии.
Внесены изменения в межправительственное соглашение по воздушным перевозкам. Подписан протокол о онлайн-обмене информацией о движении товаров и транспортных средств.
Кроме того, были приняты меморандумы в сферах стандартизации, метрологии и оценки соответствия. Укреплены межведомственные соглашения по религиозным вопросам.
В ходе государственного визита Абдуллы II ибн аль-Хусейна разработан план практических мероприятий по реализации достигнутых соглашений. Эти документы способствуют дальнейшему расширению сотрудничества между двумя странами (источник: zamin.uz).