Mo‘ynoqda gaz qudug‘idagi favqulodda holat bartaraf etildi
Qoraqalpog‘iston Respublikasining Mo‘ynoq tumanida joylashgan «O‘zbekneftgaz» aksiyadorlik jamiyatiga qarashli yangi gaz qudug‘ida yuzaga kelgan favqulodda holat muvaffaqiyatli bartaraf etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
2023 yil 26 iyulda, 1-son izlov qudug‘ida 4707 metr chuqurlikda burg‘ilash jarayonida gazning to‘satdan chiqishi kuzatildi. Ushbu avariya holati o‘tkir zarba bilan boshlanib, favqulodda vaziyatni keltirib chiqardi.
Vaziyatga tezkor javob sifatida maxsus shtab tashkil etildi. Ushbu shtabga O‘zbekiston Respublikasining turli vazirlik va idoralari, xarbiylashtirilgan birliklar, Favqulodda vaziyatlar vazirligi hamda mahalliy hokimlik vakillari jalb qilindi.
Shtab a’zolari o‘zaro muvofiqlashtirilgan holda, avariyani bartaraf etish va quduqni xavfsiz holatga keltirish bo‘yicha barcha zarur choralarni ko‘rdi. Ushbu murakkab ishlar ilg‘or xalqaro tajribaga ega mutaxassislar, mahalliy mutaxassislar va zamonaviy texnik vositalar yordamida amalga oshirildi.
Natijada, gaz otqini to‘liq to‘xtatildi va quduq muvaffaqiyatli boshqarildi. Jarayon davomida hech qanday halokatli oqibatlar yuzaga kelmadi.
Avariyani bartaraf etishda faol ishtirok etgan 200 nafar ishchiga rahmatnoma va esdalik sovg‘alari topshirildi. Ushbu voqea O‘zbekiston neft va gaz sanoatida favqulodda vaziyatlarga tez va samarali javob berish imkoniyatlarini yana bir bor tasdiqladi.

В Муйнаке устранена чрезвычайная ситуация на газовой скважине
В Муйнакском районе Республики Каракалпакстан на новой газовой скважине, принадлежащей акционерному обществу «Узбекнефтегаз», успешно устранена возникшая чрезвычайная ситуация. Об этом сообщает Zamin.uz.
26 июля 2023 года во время бурения на поисковой скважине №1 на глубине 4707 метров было зафиксировано внезапное выделение газа. Эта аварийная ситуация началась с резкого удара и привела к чрезвычайному происшествию.
В качестве оперативного реагирования был создан специальный штаб. В состав штаба вошли представители различных министерств и ведомств Республики Узбекистан, воинских частей, Министерства по чрезвычайным ситуациям, а также местных органов власти.
Члены штаба скоординированно приняли все необходимые меры по ликвидации аварии и обеспечению безопасности скважины. Эти сложные работы были выполнены с помощью специалистов с передовым международным опытом, местных экспертов и современного технического оборудования.
В результате выброс газа был полностью остановлен, и скважина успешно взята под контроль. В ходе процесса не возникло никаких катастрофических последствий.
200 работникам, активно участвовавшим в ликвидации аварии, были вручены благодарственные письма и памятные подарки. Это событие вновь подтвердило возможности узбекской нефтегазовой отрасли по быстрому и эффективному реагированию на чрезвычайные ситуации.