Mirziyoyev va Abdulla II Samarqandda daraxt ekdi
26 avgust kuni O‘zbekiston va Iordaniya o‘rtasida yuqori darajadagi sammit yakunlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Tadbir doirasida Prezident Shavkat Mirziyoyev hamda Iordaniya Podshohi Abdulla II ibn al-Husayn Samarqand shahrida birgalikda daraxt ekdilar. Bu marosim ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan muhim ramz sifatida qabul qilindi.
Daraxt ekish tadbiri O‘zbekiston va Iordaniya munosabatlarida yangi davrning boshlanishini anglatadi. Shavkat Mirziyoyev va Abdulla II ibn al-Husayn Samarqanddagi Kongress markazi bog‘ida tarixiy va madaniy aloqalarni yanada rivojlantirish maqsadida bu tashabbusni amalga oshirdilar.
Ularning hamkorlikda daraxt ekishi xalqlar orasidagi do‘stlikni mustahkamlashga xizmat qiladi. Shuningdek, 25 avgust kuni Iordaniya Podshohi davlat tashrifi bilan Samarqandga keldi.
Aeroportda uni O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev yuqori darajada kutib oldi. Tashrif davomida ular tarixiy "Boqiy shahar" etnografik majmuasini ko‘zdan kechirdilar.
Bu safar ikki davlat o‘rtasidagi diplomatik aloqalar va strategik hamkorlikni yanada rivojlantirishga xizmat qilmoqda. 26 avgustdagi asosiy tadbirlarda Prezidentlar Sheriklik munosabatlarini mustahkamlash bo‘yicha qo‘shma bayonot qabul qildilar.
Muzokaralar natijasida 15 ta ikki tomonlama hujjat imzolandi. Bu hujjatlar ikki davlat o‘rtasidagi strategik hamkorlikning yangi bosqichga ko‘tarilishini ta’minlaydi.
Umuman olganda, ushbu voqealar O‘zbekiston va Iordaniya o‘rtasidagi munosabatlarni yanada chuqurlashtirish va do‘stlik hamda sheriklikni mustahkamlashga xizmat qiladi. Manba: zamin.uz

Мирзиёев и Абдулла II посадили дерево в Самарканде
26 августа завершился саммит высокого уровня между Узбекистаном и Иорданией. Об этом сообщил Zamin.uz.
В рамках мероприятия Президент Шавкат Мирзиёев и Король Иордании Абдулла II ибн аль-Хусейн совместно посадили дерево в городе Самарканд. Эта церемония была воспринята как важный символ укрепления дружбы и сотрудничества между двумя странами.
Посадка дерева знаменует начало новой эры в отношениях между Узбекистаном и Иорданией. Шавкат Мирзиёев и Абдулла II ибн аль-Хусейн реализовали эту инициативу в парке Конгресс-центра в Самарканде с целью дальнейшего развития исторических и культурных связей.
Совместная посадка дерева служит укреплению дружбы между народами. Также 25 августа Король Иордании прибыл в Самарканд с государственным визитом.
В аэропорту его на высоком уровне встретил Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев. В ходе визита они осмотрели исторический этнографический комплекс "Вечный город".
Этот визит способствует дальнейшему развитию дипломатических отношений и стратегического сотрудничества между двумя странами. В основных мероприятиях 26 августа Президенты приняли совместное заявление об укреплении партнерских отношений.
По итогам переговоров было подписано 15 двусторонних документов. Эти документы обеспечат переход стратегического сотрудничества между двумя странами на новый уровень.
В целом, эти события способствуют углублению отношений между Узбекистаном и Иорданией, а также укреплению дружбы и партнерства. Источник: zamin.uz