28 avgustda O‘zbekistonda issiq va quruq ob-havo
O‘zbekiston hududida 28 avgust kuni ob-havo asosan issiq va quruq bo‘lishi kutilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
«O‘zgidromet» ma’lumotlariga ko‘ra, ayrim hududlarda harorat 40 darajagacha ko‘tarilishi ehtimoldan holi emas. Toshkent shahrida osmon qisman bulutli bo‘ladi, yomg‘ir yog‘maydi.
Shamol sharq yo‘nalishida soatiga 3–8 metr tezlikda esadi. Tunggi harorat 22–24 daraja, kunduzgi esa 37–39 daraja atrofida bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston va Xorazm viloyatlarida ob-havo barqaror, osmon biroz bulutli, yomg‘ir kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 metr tezlikda esadi.
Harorat tungi paytda 17–22, kunduzgi paytda 34–39 daraja atrofida bo‘ladi. Buxoro va Navoiy viloyatlarida ham osmon biroz bulutli, yog‘ingarchilik yo‘q.
Shamol sharqdan soatiga 9–14 metr tezlikda esishi mumkin. Harorat tungi 20–25, kunduzgi 35–40 darajagacha ko‘tariladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida ob-havo nisbatan barqaror, yomg‘ir yog‘maydi. Shamol sharqdan 7–12 metr tezlikda esadi.
Harorat tungi 19–24, kunduzgi 34–39 daraja atrofida bo‘ladi. Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida osmon biroz bulutli, yog‘ingarchilik kuzatilmaydi.
Shamol sharqdan 7–12 metr tezlikda esadi. Harorat tungi 20–25, kunduzgi 35–40 darajani tashkil etadi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida havo biroz bulutli, yomg‘ir yog‘maydi. Shamol sharqdan 5–10 metr tezlikda esadi.
Harorat tungi 17–22, kunduzgi 34–39 daraja atrofida bo‘ladi. Respublikaning tog‘li hududlarida ob-havo salqinroq bo‘lib, osmon biroz bulutli, yog‘ingarchilik kutilmaydi.
Shamol sharqdan 7–12 metr tezlikda esadi. Harorat tungi 14–19, kunduzgi 25–30 daraja atrofida bo‘ladi.
Shu bilan birga, mutasaddilar issiq ob-havoda ehtiyotkorlik choralariga rioya qilish va salomatlikni himoya qilish uchun zarur qoidalarga amal qilishni tavsiya qilmoqda (manba: O‘zgidromet).

28 августа в Узбекистане жаркая и сухая погода
На территории Узбекистана 28 августа ожидается преимущественно жаркая и сухая погода. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным «Узгидромета», в некоторых районах температура может подняться до 40 градусов. В Ташкенте небо будет частично облачным, осадков не ожидается.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 3–8 метров в секунду. Ночная температура составит 22–24 градуса, дневная — около 37–39 градусов.
В Каракалпакстане и Хорезмской области погода стабильная, небо слегка облачное, осадков не ожидается. Ветер будет дуть с востока со скоростью 7–12 метров в секунду.
Температура ночью составит 17–22, днем — около 34–39 градусов. В Бухарской и Навоийской областях также будет слегка облачно, осадков не ожидается.
Ветер может дуть с востока со скоростью 9–14 метров в секунду. Температура ночью поднимется до 20–25, днем — до 35–40 градусов.
В Ташкентской, Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областях погода относительно стабильная, осадков не ожидается. Ветер будет дуть с востока со скоростью 7–12 метров в секунду.
Температура ночью составит 19–24, днем — около 34–39 градусов. В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях небо слегка облачное, осадков не наблюдается.
Ветер дует с востока со скоростью 7–12 метров в секунду. Температура ночью составит 20–25, днем — 35–40 градусов.
В Андижанской, Наманганской и Ферганской областях воздух будет слегка облачным, осадков не ожидается. Ветер дует с востока со скоростью 5–10 метров в секунду.
Температура ночью составит 17–22, днем — около 34–39 градусов. В горных районах республики погода будет прохладнее, небо слегка облачное, осадков не ожидается.
Ветер дует с востока со скоростью 7–12 метров в секунду. Температура ночью составит 14–19, днем — около 25–30 градусов.
Вместе с тем, специалисты рекомендуют соблюдать меры предосторожности в жаркую погоду и придерживаться необходимых правил для защиты здоровья (источник: Узгидромет).