2024-yilda O‘zbekistonda qamoqqa olinganlar kamaydi
Joriy yilning birinchi yarmida O‘zbekistonda 9 ming 570 nafar kishi turli sabablarga ko‘ra ozodlikdan mahrum etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich 2024 yilning shu davridagi 10 ming 286 nafar bilan solishtirilganda, ozgina kamayish kuzatilmoqda. Oliy sudning rasmiy ma’lumotlariga ko‘ra, qamoqqa olinganlar soni poytaxt va yirik shaharlar hamda viloyatlarda yuqori bo‘lgan.
Xususan, Toshkent shahrida 1 982 nafar, Toshkent viloyatida 1 244 nafar, Farg‘ona viloyatida 1 044 nafar shaxs qamoqqa olingan. Boshqa hududlarda esa quyidagi raqamlar qayd etilgan: Andijon viloyatida 768, Buxoro viloyatida 373, Jizzaxda 304, Qashqadaryoda 577, Qoraqalpog‘istonda 255, Navoiyda 358, Namanganda 803, Samarqandda 732, Sirdaryoda 330, Surxondaryoda 434 va Xorazmda 366 nafar shaxs.
Shuningdek, Namangan viloyatida bir nafar shaxs umrbod ozodlikdan mahrum etilgan. Bu statistika mamlakatda jinoyat va huquqbuzarliklar barcha hududlarda sodir bo‘layotganini ko‘rsatadi va ayrim holatlarda eng og‘ir jazo choralarining qo‘llanilishini bildiradi.
Qamoqqa olish ko‘rsatkichlari faqat shaxslar soni bilan emas, balki ijtimoiy xavfsizlik va jamiyat normalariga ta’siri bilan ham muhim hisoblanadi. Mutasaddilar ta’kidicha, huquqni muhofaza qilish organlari fuqarolarning huquq va majburiyatlarini himoya qilish bilan birga, oilaviy va ijtimoiy xavfsizlikni ta’minlashda ham muhim rol o‘ynaydi.
Shu sababli, yarim yillik statistika nafaqat raqamlar sifatida, balki jamiyatdagi huquqiy holat va ogohlik darajasining muhim ko‘rsatkichi sifatida qabul qilinishi lozim. Ma’lumotlar manbasi: Oliy sud rasmiy sayti.

В 2024 году в Узбекистане количество заключённых уменьшилось
В первой половине текущего года в Узбекистане 9 570 человек были лишены свободы по разным причинам. Об этом сообщает Zamin.uz.
По сравнению с 10 286 лицами за аналогичный период 2024 года, наблюдается небольшое снижение. Согласно официальным данным Верховного суда, количество заключённых было высоким в столице, крупных городах и областях.
В частности, в городе Ташкент заключены 1 982 человека, в Ташкентской области — 1 244, в Ферганской области — 1 044 человека. В других регионах зарегистрированы следующие показатели: в Андижанской области — 768, в Бухарской области — 373, в Джизаке — 304, в Кашкадарье — 577, в Каракалпакстане — 255, в Навоийской области — 358, в Наманганской области — 803, в Самарканде — 732, в Сырдарье — 330, в Сурхандарье — 434 и в Хорезме — 366 человек.
Кроме того, в Наманганской области один человек был приговорён к пожизненному лишению свободы. Эта статистика показывает, что преступления и правонарушения происходят во всех регионах страны и в некоторых случаях применяются самые суровые меры наказания.
Показатели заключения важны не только количеством лиц, но и влиянием на социальную безопасность и нормы общества. По словам ответственных лиц, правоохранительные органы играют важную роль не только в защите прав и обязанностей граждан, но и в обеспечении семейной и социальной безопасности.
Поэтому полугодовая статистика должна восприниматься не только как цифры, но и как важный показатель правового состояния и уровня осведомлённости в обществе. Источник информации: официальный сайт Верховного суда.