Mirziyoyev va Zampolli O‘zbek-AQSH hamkorligini muhokama qildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 28-avgust kuni O‘zbekistonda amaliy tashrif bilan bo‘lgan AQSH prezidenti maxsus vakili Paolo Zampolli bilan uchrashdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi strategik sheriklik hamda ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Turli darajalarda samarali aloqalar davom etayotgani alohida ta’kidlandi.
Xavfsizlik sohasida, jumladan terrorizm, ekstremizm va noqonuniy migratsiyaga qarshi kurashishda hamkorlik samarali yo‘lga qo‘yilgan. AQSH an’anaviy ravishda O‘zbekistonning muhim iqtisodiy hamkori hisoblanadi.
2024-yilda ikki davlat o‘rtasida tovar ayirboshlash hajmi 15 foizga oshdi. Loyihalar portfeli 11 milliard dollardan ko‘proqni tashkil etadi.
Joriy yil iyun oyida Toshkentda o‘tkazilgan investitsiya forumida AQSHning yuzdan ortiq yetakchi kompaniyalari ishtirok etdi. Mineral resurslar, aviatsiya, elektrotexnika, qishloq xo‘jaligi, raqamli texnologiyalar, moliya, innovatsiyalar va ta’lim sohalarida hamkorlikni rivojlantirish uchun katta imkoniyatlar mavjudligi ta’kidlandi.
Shuningdek, «S5+1» formati doirasida mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash muhimligi qayd etildi. Bo‘lajak muloqotlar va qo‘shma tadbirlar rejasi ham ko‘rib chiqildi.

Мирзиёев и Замполли обсудили узбекско-американское сотрудничество
Президент Шавкат Мирзиёев 28 августа встретился с специальным представителем президента США Паоло Замполли, который находился с рабочим визитом в Узбекистане. Об этом сообщил Zamin.uz.
Во время встречи обсуждались вопросы дальнейшего развития стратегического партнерства и многостороннего сотрудничества между Узбекистаном и США. Было особо отмечено, что эффективные связи на разных уровнях продолжаются.
В сфере безопасности, в том числе в борьбе с терроризмом, экстремизмом и незаконной миграцией, сотрудничество налажено эффективно. США традиционно считаются важным экономическим партнером Узбекистана.
В 2024 году объем товарооборота между двумя странами увеличился на 15 процентов. Портфель проектов составляет более 11 миллиардов долларов.
В июне текущего года в Ташкенте прошел инвестиционный форум, в котором приняли участие более ста ведущих американских компаний. Было подчеркнуто, что существуют большие возможности для развития сотрудничества в области минеральных ресурсов, авиации, электротехники, сельского хозяйства, цифровых технологий, финансов, инноваций и образования.
Также было отмечено важное значение укрепления регионального сотрудничества в рамках формата «S5+1». Рассматривался план будущих диалогов и совместных мероприятий.