Yevroosiyo Bankining O‘zbekistondagi litsenziyasi bekor qilindi
O‘zbekiston moliya bozorida turli xorijiy banklar faoliyat yuritib kelayotgan edi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Yaqinda mamlakatimiz bank tizimiga oid muhim qaror qabul qilindi. Markaziy bankning rasmiy bayonotiga ko‘ra, 2025 yil 27 avgust kuni «Yevroosiyo Banki» aksiyadorlik jamiyatining bank faoliyatini amalga oshirish litsenziyasi rasman bekor qilindi.
Ushbu qaror tasodifan qabul qilinmagan. Bank o‘zining ustav kapitalini amaldagi qonunchilikda belgilangan eng kam talablar darajasiga moslashtirmagan.
Shuningdek, «Banklar va bank faoliyati to‘g‘risida»gi qonun normalaridagi boshqa bir qator shartlar ham bajarilmagan. Markaziy bank bu chora moliya bozori barqarorligini ta’minlash hamda fuqarolar manfaatlarini himoya qilish maqsadida qabul qilinganini ta’kidladi.
Bank tizimining asosiy vazifasi aholining ishonchini saqlash, ularning mablag‘larini xavfsiz muhofaza qilish va iqtisodiyotni barqaror moliyalashtirishdir. «Yevroosiyo Banki» rahbariyati o‘z faoliyatini O‘zbekistonda to‘xtatishini ma’lum qilib, endilikda asosiy e’tiborini Qozog‘iston moliya bozoriga qaratishini bildirdi.
Ular xorijiy bozorlarda ish olib borish katta mas’uliyat va milliy qonunchilikka qat’iy rioya qilishni talab etishini qayd etdi. Moliya tahlilchilarining fikricha, mazkur qaror O‘zbekiston bank sektori uchun jiddiy muammolar keltirib chiqarmaydi.
Chunki mamlakatda ko‘plab yirik mahalliy va xalqaro banklar faoliyat yuritib, aholiga va biznes subyektlariga zarur xizmatlarni taqdim etmoqda. Manba: zamin.uz

Лицензия Евроазиатского банка в Узбекистане аннулирована
Недавно было принято важное решение, касающееся банковской системы нашей страны. Согласно официальному заявлению Центрального банка, 27 августа 2025 года лицензия акционерного общества «Евроазиатский банк» на осуществление банковской деятельности была официально аннулирована.
Это решение не было принято случайно. Банк не привёл свой уставный капитал в соответствие с минимальными требованиями, установленными действующим законодательством.
Кроме того, не были выполнены и другие условия, предусмотренные нормами закона «О банках и банковской деятельности». Центральный банк подчеркнул, что эта мера была принята с целью обеспечения стабильности финансового рынка и защиты интересов граждан.
Основная задача банковской системы — сохранять доверие населения, надежно охранять их средства и обеспечивать стабильное финансирование экономики. Руководство «Евроазиатского банка» объявило о прекращении своей деятельности в Узбекистане и заявило, что теперь сосредоточит основное внимание на финансовом рынке Казахстана.
Они отметили, что работа на иностранных рынках требует большой ответственности и строгого соблюдения национального законодательства. По мнению финансовых аналитиков, данное решение не вызовет серьёзных проблем для банковского сектора Узбекистана.
Потому что в стране работают множество крупных местных и международных банков, предоставляющих населению и бизнесу необходимые услуги. Источник: zamin.uz