O‘zbekistonliklar 25-sentyabrdan Iordaniyaga vizasiz boradi
O‘zbekiston fuqarolari 2025-yil 25-sentyabrdan boshlab Iordaniyaga vizasiz sayohat qilish huquqiga ega bo‘ladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi Ahror Burxonov ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston va Iordaniya o‘rtasida vizasiz rejim joriy etish bo‘yicha rasmiy bitim imzolanganidan keyin 30 kun o‘tishi kerak edi.
Shu sababli yangi tartib 25-sentyabrdan kuchga kiradi. Endilikda O‘zbekiston fuqarolari Iordaniyada 30 kungacha vizasiz qolishlari mumkin.
2023-yil 26-avgust kuni Samarqand shahrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Iordaniya podshohi Abdulla II ibn al-Husayn o‘rtasida muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Ushbu uchrashuv natijasida tomonlar o‘zaro kirish vizasidan ozod qilishga kelishib oldi.
Bu ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi. Yangi tartib nafaqat turizm sohasida qulaylik yaratadi, balki biznes va ta’lim sohalarida ham imkoniyatlarni kengaytiradi.
O‘zbekistonliklar Iordaniyaning tarixiy joylari, mashhur sayyohlik maskanlari va madaniy merosini vizasiz va oson tarzda ziyorat qilish imkoniga ega bo‘ladi. Bu esa ikki mamlakat o‘rtasidagi madaniy almashinuv va iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishga katta hissa qo‘shadi.
Natijada, yangi vizasiz sayohat tartibi kelgusida turizm va investitsiya loyihalarini kengaytirish uchun qulay sharoit yaratadi. Ushbu ma’lumotlar manbasi: O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi rasmiy axboroti.

Узбекистанцы с 25 сентября смогут посещать Иорданию без визы
Граждане Узбекистана с 25 сентября 2025 года получат право путешествовать в Иорданию без визы. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщил пресс-секретарь Министерства иностранных дел Узбекистана Ахрор Бурханов. По его словам, после подписания официального соглашения между Узбекистаном и Иорданией о введении безвизового режима должно было пройти 30 дней.
Поэтому новый порядок вступит в силу с 25 сентября. Теперь граждане Узбекистана смогут находиться в Иордании без визы до 30 дней.
26 августа 2023 года в Самарканде прошли переговоры между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и королём Иордании Абдуллой II ибн аль-Хусейном. По итогам этой встречи стороны договорились об освобождении от взаимных въездных виз.
Это будет способствовать дальнейшему укреплению дружбы и сотрудничества между двумя странами. Новый порядок создаст удобства не только в сфере туризма, но и расширит возможности в бизнесе и образовании.
Граждане Узбекистана смогут без визы и легко посещать исторические места, известные туристические объекты и культурное наследие Иордании. Это внесёт значительный вклад в развитие культурного обмена и экономического сотрудничества между двумя странами.
В результате новый безвизовый режим создаст благоприятные условия для расширения туристических и инвестиционных проектов в будущем. Источник данной информации: официальные данные Министерства иностранных дел Узбекистана.