Toshkent shahrida tarixiy ahamiyatga ega bo‘lgan bir voqea yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Miloddan avvalgi II-I asrlardan boshlab XX asrgacha oid qadimiy tangalar va madaniy buyumlarni noqonuniy ravishda chet elga olib chiqishga urinish aniqlandi. Bu haqda 29 avgust kuni O‘zbekiston Bojxona qo‘mitasi matbuot kotibi Husan Tangriyev ma’lum qildi.
Mazkur holat Toshkent shahar bojxona boshqarmasining “Keles” temir yo‘l chegara postida ro‘y berdi. O‘tkazilgan tekshiruv jarayonida “Toshkent-Novosibirsk” yo‘nalishidagi poyezdda bir shaxsning qo‘l yuki va sumkalari nazorat qilindi.
Natijada 325 dona qadimiy tanga, zargarlik buyumlari, turli artefaktlar, shuningdek girya va kamon o‘qlari aniqlanib, bojxona xodimlari tomonidan musodara qilindi. Bojxona xodimlarining ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu tangalarning 210 tasi o‘zbek davlatchiligi tarixida yuzaga kelgan qariyb barcha davlatlarga tegishli bo‘lib, o‘ziga xos kolleksiya sifatida e’tirof etiladi.
Bu topilmalar tarixiy va madaniy jihatdan katta ahamiyatga ega ekanligi qayd etildi. O‘zbekiston Respublikasi Madaniy meros agentligining Badiiy ekspertiza boshqarmasi san’atshunoslik ekspertizasi natijalariga ko‘ra, topilgan buyumlar miloddan avvalgi II-I asrlardan boshlab XX asrgacha bo‘lgan davrni qamrab oladi.
Ularning umumiy qiymati taxminan 400 million so‘mga tengligi aniqlangan. Hozirda ushbu madaniy boyliklar O‘zbekiston Islom sivilizatsiyasi markazi muzeyi fondida vaqtincha saqlanmoqda.
Qonunchilikka muvofiq, 50 yildan ortiq bo‘lgan madaniy boyliklarni mamlakatdan olib chiqish qat’iyan taqiqlangan. “Madaniy boyliklarning olib chiqilishi va olib kirilishi to‘g‘risida”gi qonunga binoan, bojxona organlari xorijga noqonuniy olib chiqilish holatlarini aniqlab, ularni oldini olish vazifasini bajaradi.
Ushbu voqea milliy madaniy merosimizni himoya qilishning muhimligini yana bir bor tasdiqladi (manba: O‘zbekiston Bojxona qo‘mitasi).

В Ташкенте незаконно вывезли древние монеты
Было выявлено попытки незаконного вывоза за границу древних монет и культурных предметов, относящихся к периоду с II-I веков до нашей эры до XX века. Об этом 29 августа сообщил пресс-секретарь Таможенного комитета Узбекистана Хусан Тангриев.
Данное происшествие произошло на железнодорожном пограничном посту «Келес» Главного таможенного управления города Ташкента. В ходе проверки был осуществлён контроль ручной клади и сумок одного из пассажиров поезда по маршруту «Ташкент-Новосибирск».
В результате было обнаружено 325 древних монет, ювелирных изделий, различных артефактов, а также гирь и стрел для лука, которые были изъяты сотрудниками таможни. По информации таможенников, 210 из этих монет принадлежат почти всем государствам, возникшим в истории узбекской государственности, и признаются как уникальная коллекция.
Отмечено, что эти находки имеют большое историческое и культурное значение. Согласно результатам художественной экспертизы Управления художественной экспертизы Агентства культурного наследия Республики Узбекистан, найденные предметы охватывают период с II-I веков до нашей эры до XX века.
Общая стоимость этих предметов оценивается примерно в 400 миллионов сумов. В настоящее время эти культурные ценности временно хранятся в фонде музея Центра исламской цивилизации Узбекистана.
В соответствии с законодательством, вывоз культурных ценностей старше 50 лет из страны строго запрещён. Согласно закону «О вывозе и ввозе культурных ценностей», таможенные органы выявляют случаи незаконного вывоза за границу и выполняют задачи по их предотвращению.
Это событие ещё раз подтвердило важность защиты нашего национального культурного наследия (источник: Таможенный комитет Узбекистана).