O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 30 avgustdan 3 sentyabrgacha Xitoy Xalq Respublikasiga rasmiy tashrif bilan boradi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashrif Xitoy rahbari Si Szinpinning taklifi asosida amalga oshiriladi. O‘zbekiston rahbari matbuot xizmati bu haqda ma’lumot berdi.
Mirziyoyev 31 avgust va 1 sentyabr kunlari Tyanszin shahrida o‘tadigan Shanxay Hamkorlik Tashkiloti davlat rahbarlari kengashi majlisi hamda “SHHT plyus” formatidagi sammitda ishtirok etadi. Mazkur tadbirlar davomida tashkilot a’zolari o‘rtasida ko‘p tomonlama hamkorlikni kengaytirish hamda SHHT faoliyatini yanada takomillashtirish masalalari muhokama qilinadi.
Tadbirlar yakunida Tyanszin deklaratsiyasi qabul qilinishi kutilmoqda. Shuningdek, xavfsizlik, raqamli iqtisodiyot, yashil sanoat, energetika, turizm va boshqa ustuvor sohalarda sheriklikni mustahkamlashga qaratilgan qo‘shma hujjatlar va qarorlar imzolanishi rejalashtirilgan.
Bu hujjatlar O‘zbekiston va SHHT mamlakatlari o‘rtasidagi strategik sheriklikni rivojlantirishga xizmat qiladi. 2 sentyabr kuni Prezident Mirziyoyev Pekinda Xitoy rahbari Si Szinpin bilan ikki tomonlama muzokaralar olib boradi.
Shuningdek, u Xitoyning rasmiy shaxs va yirik kompaniya rahbarlari bilan uchrashib, amaliy hamkorlik va investitsiya loyihalarini kengaytirish imkoniyatlarini muhokama qiladi. 3 sentyabr kuni esa O‘zbekiston Prezidenti Ikkinchi jahon urushidagi G‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlangan tantanali marosimlarda ishtirok etadi.
Xitoyning “Sinxua” axborot agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu tadbirda 26 ta davlat rahbari va hukumat boshliqlari qatnashadi. Xitoyga tashrif chog‘ida birinchi bo‘lib Rossiya Prezidenti Vladimir Putin ishtirok etishi rejalashtirilgan.
Keyingi qatnashchi Shimoliy Koreya yetakchisi Kim Chen In bo‘ladi. Shuningdek, marosimlarda Kambodja, Vetnam, Laos, Indoneziya, Malayziya, Mo‘g‘uliston, Pokiston, Nepal, Maldiv orollari, Qozog‘iston, O‘zbekiston, Tojikiston, Qirg‘iziston, Turkmaniston, Belarus, Ozarbayjon, Armaniston, Eron, Kongo, Zimbabve, Serbiya, Slovakiya, Kuba va Myanma davlat va hukumat rahbarlari ham ishtirok etadi.
Mazkur tashrif O‘zbekiston uchun nafaqat strategik sheriklikni mustahkamlash, balki mintaqaviy va global maydonda diplomatik hamda investitsiyaviy imkoniyatlarni kengaytirish uchun muhim ahamiyatga ega. Shu bilan birga, Prezident Mirziyoyevning SHHT sammitidagi ishtiroki va Pekindagi paradda qatnashishi mamlakatning xalqaro maydondagi mavqeini yanada oshirishga xizmat qiladi (manba: zamin.uz).

Мирзиёев примет участие в саммите ШОС в Китае
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с 30 августа по 3 сентября совершит официальный визит в Китайскую Народную Республику. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот визит осуществляется по приглашению лидера Китая Си Цзиньпина. Об этом сообщила пресс-служба главы Узбекистана.
Мирзиёев примет участие в заседании Совета глав государств Шанхайской организации сотрудничества и саммите в формате «ШОС плюс», которые пройдут 31 августа и 1 сентября в городе Тяньцзинь. В ходе этих мероприятий будут обсуждаться вопросы расширения многостороннего сотрудничества между членами организации и дальнейшего совершенствования деятельности ШОС.
По итогам мероприятий ожидается принятие Тяньцзиньской декларации. Также планируется подписание совместных документов и решений, направленных на укрепление партнерства в сферах безопасности, цифровой экономики, зеленой промышленности, энергетики, туризма и других приоритетных областях.
Эти документы будут способствовать развитию стратегического партнерства между Узбекистаном и странами ШОС. 2 сентября Президент Мирзиёев проведет двусторонние переговоры с лидером Китая Си Цзиньпином в Пекине.
Кроме того, он встретится с официальными лицами Китая и руководителями крупных компаний для обсуждения возможностей расширения практического сотрудничества и инвестиционных проектов. 3 сентября Президент Узбекистана примет участие в торжественных мероприятиях, посвященных 80-й годовщине Победы во Второй мировой войне.
По данным информационного агентства «Синьхуа», в этом мероприятии примут участие главы и руководители правительств 26 стран. Первым участником визита в Китай запланировано участие Президента России Владимира Путина.
Следующим участником станет лидер Северной Кореи Ким Чен Ын. Также в торжествах примут участие главы государств и правительств Камбоджи, Вьетнама, Лаоса, Индонезии, Малайзии, Монголии, Пакистана, Непала, Мальдивских островов, Казахстана, Узбекистана, Таджикистана, Кыргызстана, Туркменистана, Беларуси, Азербайджана, Армении, Ирана, Конго, Зимбабве, Сербии, Словакии, Кубы и Мьянмы.
Этот визит имеет важное значение для Узбекистана не только в укреплении стратегического партнерства, но и в расширении дипломатических и инвестиционных возможностей на региональном и глобальном уровнях. Кроме того, участие Президента Мирзиёева в саммите ШОС и параде в Пекине будет способствовать дальнейшему повышению международного авторитета страны (источник: zamin.uz).