Mirziyoyev Xitoyga rasmiy tashrif bilan bordi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoy Xalq Respublikasiga rasmiy tashrif bilan bordi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U Tyanszin shahriga yetib kelgan bo‘lib, davlat rahbariga rafiqasi ham hamroh bo‘ldi. Binxay xalqaro aeroportida Oliy martabali mehmonni Xitoy transport vaziri Lyu Vey va boshqa yuqori mansabdor shaxslar tantanali kutib olishdi.
Ushbu marosimda ikki mamlakat bayroqlari ko‘tarilib, faxriy qorovul safga turdi. Tashrif dasturiga ko‘ra, Shavkat Mirziyoyev 31-avgustdan 1-sentyabrgacha Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi yig‘ilishida va SHHT plus formatida o‘tadigan sammit sessiyalarida ishtirok etadi.
Shuningdek, prezident Pekin shahrida Yaponiyaning Ikkinchi jahon urushida mag‘lub bo‘lganiga 80 yil to‘lishi munosabati bilan o‘tkaziladigan tarixiy harbiy paradda qatnashadi. Mutaxassislar fikricha, ushbu tashrif ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish istiqbollarini kengaytiradi.
Shavkat Mirziyoyevning Xitoyga rasmiy tashrifi davlatlararo aloqalarni chuqurlashtirish hamda strategik sheriklikni mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam sifatida baholanmoqda. Manba: zamin.uz

Мирзиёев совершил официальный визит в Китай
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев совершил официальный визит в Китайскую Народную Республику. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он прибыл в город Тяньцзинь, и с ним вместе была его супруга. В международном аэропорту Бинхай высокого гостя торжественно встретили министр транспорта Китая Лю Вэй и другие высокопоставленные лица.
На церемонии были подняты флаги двух стран, а почётный караул выстроился в строй. Согласно программе визита, Шавкат Мирзиёев примет участие в очередном заседании Совета глав государств Шанхайской организации сотрудничества, которое пройдет с 31 августа по 1 сентября, а также в сессиях саммита в формате ШОС плюс.
Кроме того, президент примет участие в историческом военном параде в Пекине, посвящённом 80-й годовщине поражения Японии во Второй мировой войне. По мнению экспертов, этот визит послужит укреплению отношений между двумя странами и расширению перспектив развития регионального сотрудничества.
Официальный визит Шавката Мирзиёева в Китай рассматривается как важный шаг на пути углубления двусторонних отношений и укрепления стратегического партнерства. Источник: zamin.uz