O‘zbekistonga 2025-yilda sayyohlar soni oshdi
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning yanvar-iyul oylarida O‘zbekistonga jami 949,9 ming nafar chet ellik sayyoh tashrif buyurgan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 319,3 ming nafarga yoki 50,6 foizga oshgan. Sayyohlarning kelish manzillari turli davlatlarni qamrab olgan.
Eng ko‘p sayyoh Rossiyadan bo‘lib, ularning soni 194,3 mingni tashkil etadi. Turkmanistondan kelganlar 147,8 ming nafarni tashkil qilib, qardosh davlatdan kelgan turistlarning katta qismini tashkil etadi.
Qozog‘istondan 102,9 ming nafar turist kelgan bo‘lsa, Qirg‘izistondan 82,1 ming nafar sayyoh tashrif buyurgan. Xitoydan kelgan turistlar soni 60,8 mingni tashkil etib, iqtisodiy va turistik aloqalarning rivojlanganligini ko‘rsatadi.
Tojikistondan 60,5 ming nafar, Turkiyadan esa 36 ming nafar sayyoh kelgan. Shuningdek, Hindistondan 24,9 ming, Italiyadan 20,6 ming, Janubiy Koreyadan 18,7 ming, Germaniyadan 17,3 ming va AQShdan 15,5 ming nafar sayyoh O‘zbekistonga tashrif buyurgan.
Boshqa davlatlardan kelgan sayyohlar soni esa 168,5 mingni tashkil qiladi. Bu raqamlar O‘zbekistonga tashrif buyuruvchi turistlarning geografik xilma-xilligini va mamlakatning jahon turizmida o‘sib borayotgan o‘rnini ko‘rsatadi.

В Узбекистане в 2025 году увеличилось количество туристов
По данным Комитета национальной статистики, в период с января по июль 2025 года в Узбекистан посетили в общей сложности 949,9 тысячи иностранных туристов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель увеличился на 319,3 тысячи человек или на 50,6% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Места прибытия туристов охватывали различные страны.
Большинство туристов приехали из России — их количество составило 194,3 тысячи. Туркменистан занял второе место с 147,8 тысячами туристов, составляя значительную часть туристов из братской страны.
Из Казахстана прибыло 102,9 тысячи туристов, из Кыргызстана — 82,1 тысяча. Количество туристов из Китая составило 60,8 тысячи, что свидетельствует о развитии экономических и туристических связей.
Из Таджикистана приехало 60,5 тысячи туристов, из Турции — 36 тысяч. Также в Узбекистан посетили 24,9 тысячи туристов из Индии, 20,6 тысячи из Италии, 18,7 тысячи из Южной Кореи, 17,3 тысячи из Германии и 15,5 тысячи из США.
Количество туристов из других стран составило 168,5 тысячи. Эти цифры отражают географическое разнообразие туристов, посещающих Узбекистан, а также растущее значение страны в мировом туризме.