O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Xitoyga amaliy tashrifi muvaffaqiyatli yakunlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Tashrif davomida davlat rahbari ko‘plab xalqaro va ikki tomonlama tadbirlarda faol ishtirok etdi. 31 avgust kuni prezident va rafiqasi Tyanszin shahridagi Meyszyan kongress markazida Shanhay hamkorlik tashkiloti sammitining norasmiy qismida qatnashdilar.
1 sentyabrda esa SHHT Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi yig‘ilishi hamda SHHT plus formatidagi muhokamalarda ishtirok etib, hamkorlikni yanada rivojlantirish uchun bir qator takliflar va tashabbuslarni ilgari surdi. 2 sentyabrda Pekin shahrida Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin bilan rasmiy muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv yakunida ikki davlat o‘rtasida amaliy hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan muhim hujjatlar imzolandi. Shu kuni Mirziyoyev Rossiya Prezidenti Vladimir Putin bilan ham uchrashib, ikki tomonlama aloqalarning dolzarb masalalarini muhokama qildi.
Shuningdek, Xitoy bosh vaziri Li Syan, xorijiy delegatsiya rahbarlari va yirik biznes vakillari bilan samarali muloqotlar tashkil etildi. 3 sentyabr kuni davlat rahbari Pekinda Ikkinchi jahon urushi yakunlanganining 80 yilligiga bag‘ishlangan tantanali g‘alaba paradida ishtirok etdi.
Tashrif dasturi muvaffaqiyatli yakunlangach, prezident va rasmiy delegatsiya Toshkentga qaytish uchun jo‘nab ketdi. Xitoy davlat arboblari oliy martabali mehmonlarni samimiy kuzatib qo‘ydi.

Практический визит Мирзиёева в Китай успешно завершился
Рабочий визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Китай успешно завершился. Об этом сообщил Zamin.uz.
В ходе визита глава государства активно участвовал во многих международных и двусторонних мероприятиях. 31 августа президент и его супруга приняли участие в неофициальной части саммита Шанхайской организации сотрудничества в конгресс-центре Мэйсянь в городе Тяньцзинь.
1 сентября он принял участие в очередном заседании Совета глав государств ШОС, а также в обсуждениях в формате ШОС плюс, выдвинув ряд предложений и инициатив для дальнейшего развития сотрудничества. 2 сентября в Пекине состоялись официальные переговоры с Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином.
По итогам встречи были подписаны важные документы, направленные на укрепление практического сотрудничества между двумя странами. В тот же день Мирзиёев встретился с Президентом России Владимиром Путиным и обсудил актуальные вопросы двусторонних отношений.
Кроме того, были организованы продуктивные диалоги с Премьер-министром Китая Ли Сяном, руководителями иностранных делегаций и представителями крупного бизнеса. 3 сентября глава государства принял участие в торжественном параде Победы в Пекине, посвящённом 80-й годовщине окончания Второй мировой войны.
После успешного завершения программы визита президент и официальная делегация отправились в Ташкент. Китайские государственные деятели тепло проводили высокопоставленных гостей.