Qishloq xo‘jaligida soliq tizimi soddalashtiriladi
O‘zbekiston qishloq xo‘jaligida soliq tizimini isloh qilish bo‘yicha yangi chora-tadbirlar joriy etilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Prezidentning 2025 yil 4 sentyabrda qabul qilingan “Qishloq xo‘jaligi sohasida qo‘shilgan qiymat solig‘ini hisoblashning soddalashtirilgan tartibini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni (PF–153-son) agrar sohada muhim yangilik sifatida e’tirof etilmoqda. Ushbu farmonning asosiy maqsadi 2026 va 2027 yillarda qishloq xo‘jaligi rasmiy tovar aylanmasini kamida uch barobar oshirishdan iborat.
Farmon doirasida 2026 yil 1 yanvardan boshlab bir qator yangi tartiblar kuchga kiradi. Jumladan, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi dehqon va fermerlar uchun qo‘shilgan qiymat solig‘ining nol stavkasi joriy etiladi.
Bu o‘z navbatida mahsulotlarni bozorga chiqarishda ortiqcha soliq yukini kamaytirib, ularning daromadlarini oshirishga xizmat qiladi. Shuningdek, soliq summasini qoplash va qaytarish jarayoni soddalashtiriladi.
Endilikda bu jarayon avtomatlashtirilgan tizim orqali uch kun ichida bajariladi, avval esa u haftalar yoki oylar davom etgan edi. Farmonda tovarlarni yetkazib berish zanjiri bo‘yicha elektron hisobvaraq-fakturalar xavf darajasiga qarab real vaqt rejimida tahlil qilinishi belgilangan.
Bu mexanizm soliqdan qochish va soxta hujjatlar tayyorlash holatlarini keskin kamaytirishga qaratilgan. Ushbu islohotlar qishloq xo‘jaligi sohasining rivojlanishiga, ishlab chiqaruvchilarni qo‘llab-quvvatlashga va mamlakat iqtisodiyotining barqaror o‘sishiga xizmat qiladi (manba: Prezident Farmoni PF–153, 2025).

Сельскохозяйственная налоговая система будет упрощена
В Узбекистане вводятся новые меры по реформированию налоговой системы в сельском хозяйстве. Об этом сообщает Zamin.uz.
Указ Президента от 4 сентября 2025 года «О мерах по введению упрощенного порядка исчисления налога на добавленную стоимость в сфере сельского хозяйства» (ПФ–153) признается важным новшеством в аграрной сфере. Основная цель данного указа — как минимум утроить официальный товарооборот сельского хозяйства в 2026 и 2027 годах.
В рамках указа с 1 января 2026 года вступает в силу ряд новых правил. В частности, для фермеров и крестьян, производящих сельскохозяйственную продукцию, вводится нулевая ставка налога на добавленную стоимость.
Это, в свою очередь, способствует снижению избыточной налоговой нагрузки при выводе продукции на рынок и увеличению их доходов. Также упрощается процесс возмещения и возврата налоговой суммы.
Теперь этот процесс будет выполняться через автоматизированную систему в течение трех дней, тогда как ранее он занимал недели или месяцы. В указе предусмотрено, что электронные счета-фактуры по цепочке поставок товаров будут анализироваться в режиме реального времени в зависимости от уровня риска.
Этот механизм направлен на резкое сокращение случаев уклонения от налогов и подготовки поддельных документов. Данные реформы способствуют развитию сельского хозяйства, поддержке производителей и устойчивому росту экономики страны (источник: Указ Президента ПФ–153, 2025).