Bugun O‘zbekistonda to‘liq Oy tutilishi kuzatiladi
Bugun, 7 sentyabr kuni, O‘zbekiston osmonida noyob astronomik hodisa — to‘liq Oy tutilishi yuz beradi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
O‘zbekiston Fanlar akademiyasining ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu hodisa mamlakatimizning barcha hududlaridan aniq ko‘rinadi. Oy tutilishi paytida Oy yuzasi butunlay Yer soyasida qoladi.
To‘liq fazali tutilish 1 soat 22 daqiqa davom etadi, biroq butun jarayon 5 soatdan ortiq vaqtni o‘z ichiga oladi. Bu hodisa nafaqat O‘zbekistonda, balki Evroosiyo va Afrikadagi bir qator davlatlarda ham kuzatiladi.
Jumladan, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, Afg‘oniston, Eron, Arab davlatlari, shuningdek, Pokiston, Hindiston, Xitoy, Janubiy va Shimoliy Koreya, Malayziya, Vyetnam, Laos kabi mamlakatlarda to‘liq Oy tutilishini ko‘rish mumkin. Rossiyaning markaziy hududlari, Turkiya, Ozarbayjon, Saudiya Arabistoni, Yaponiya va Avstraliyaning ayrim joylarida ham Oy to‘liq soyada qoladi.
Mutaxassislar ma’lumotiga ko‘ra, tutilish davomida Oyning ufqdan balandligi dastlab 27 darajani tashkil etadi, maksimal paytda esa 39 darajagacha ko‘tariladi. Eng muhimi, ushbu hodisani kuzatish uchun teleskop yoki boshqa maxsus uskunalar talab qilinmaydi.
Oddiy ko‘z bilan ham Oy tutilishini xavfsiz tomosha qilish mumkin. Olimlar ta’kidlaganidek, Oy tutilishini bevosita ko‘z bilan kuzatish mutlaqo xavfsiz hisoblanadi.
Astronomiya ixlosmandlari va oddiy fuqarolar uchun bu kecha tabiatning noyob go‘zalligini ko‘rish va esda qolarli xotira yaratish uchun ajoyib imkoniyatdir. Manba: O‘zbekiston Fanlar akademiyasi.

Сегодня в Узбекистане будет наблюдаться полное лунное затмение
Сегодня, 7 сентября, в небе Узбекистана произойдет уникальное астрономическое событие — полное лунное затмение. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Академии наук Узбекистана, это явление будет четко видно со всех регионов нашей страны. Во время лунного затмения поверхность Луны полностью окажется в тени Земли.
Полная фаза затмения продлится 1 час 22 минуты, однако весь процесс займет более 5 часов. Это явление будет наблюдаться не только в Узбекистане, но и в ряде стран Евразии и Африки.
В частности, полное лунное затмение можно будет увидеть в Казахстане, Кыргызстане, Таджикистане, Туркменистане, Афганистане, Иране, арабских странах, а также в Пакистане, Индии, Китае, Южной и Северной Корее, Малайзии, Вьетнаме, Лаосе. В центральных регионах России, Турции, Азербайджане, Саудовской Аравии, Японии и некоторых районах Австралии Луна также полностью окажется в тени.
По данным специалистов, во время затмения высота Луны над горизонтом сначала составит 27 градусов, а в максимальный момент поднимется до 39 градусов. Самое главное — для наблюдения этого явления не требуются телескопы или другое специальное оборудование.
Лунное затмение можно безопасно наблюдать невооруженным глазом. Как отмечают ученые, прямое наблюдение лунного затмения абсолютно безопасно.
Для любителей астрономии и обычных граждан эта ночь — отличная возможность увидеть уникальную красоту природы и создать незабываемые воспоминания. Источник: Академия наук Узбекистана.