Yosh olimlar uchun Texasda stajirovka tanlovi e’lon qilindi
O‘zbekistonda innovatsion rivojlanish va ilmiy salohiyatni oshirish maqsadida Innovatsion rivojlanish agentligi yosh olimlar uchun maxsus tanlov e’lon qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tanlov yosh olimlarning xorijiy ilmiy va tadqiqot muassasalarida malakasini mustahkamlashi hamda ilmiy tajriba to‘plashini ta’minlashga qaratilgan. Tanlov O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 25-dekabrdagi PQ-455-son qarori hamda Vazirlar Mahkamasining 2021-yil 19-apreldagi 222-son qarori asosida tashkil etilmoqda.
Tanlovda saralangan yosh olimlar 2025-yil davomida AQSHning Texas universitetida olti oylik ilmiy stajirovkada ishtirok etadi. Ushbu stajirovka davomida ular aniq ilmiy vazifalarni bajarish, yangi tajribalar orttirish va malakasini oshirish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Nomzodlarni tavsiya qilish jarayoni oliy ta’lim muassasalari va ilmiy tadqiqot tashkilotlari tomonidan amalga oshiriladi. Hujjatlar faqat “internship.ilmiy.uz” yagona elektron platformasi orqali qabul qilinadi.
Boshqa manzillar yoki pochta orqali yuborilgan hujjatlar ko‘rib chiqilmaydi. Tanlov jarayonida ma’lumotlarning to‘liqligi va haqqoniyligini ta’minlash, shuningdek, tavsiya etilgan nomzodlarning stajirovkada qatnashishini kafolatlash mas’uliyati buyurtmachi tashkilot rahbariga yuklanadi.

Для молодых ученых объявлен конкурс на стажировку в Техасе
В Узбекистане с целью инновационного развития и повышения научного потенциала Агентство инновационного развития объявило специальный конкурс для молодых ученых. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный конкурс направлен на укрепление квалификации молодых ученых в зарубежных научных и исследовательских учреждениях, а также на приобретение ими научного опыта. Конкурс организован на основании постановления Президента Республики Узбекистан от 25 декабря 2024 года № ПҚ-455 и постановления Кабинета Министров от 19 апреля 2021 года № 222.
Отобранные в конкурсе молодые ученые в течение 2025 года примут участие в шестимесячной научной стажировке в университете штата Техас, США. Во время стажировки они смогут выполнять конкретные научные задачи, приобретать новый опыт и повышать свою квалификацию.
Процесс рекомендации кандидатов осуществляется высшими учебными заведениями и научно-исследовательскими организациями. Документы принимаются только через единую электронную платформу “internship.ilmiy.uz”.
Документы, отправленные по другим адресам или почтой, рассматриваться не будут. Ответственность за полноту и достоверность информации, а также за гарантированное участие рекомендованных кандидатов в стажировке возлагается на руководителя заказчика.