Sud-ekspertiza tizimi raqamlashtiriladi va takomillashadi
O‘zbekistonda sud-ekspertiza tizimini yanada takomillashtirish va sohani zamonaviy texnologiyalar asosida rivojlantirish maqsadida muhim qadamlar qo‘yilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Prezident tomonidan qabul qilingan “Sud-ekspertlik faoliyatini yanada takomillashtirish va sohaga zamonaviy texnologiyalarni keng joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaror sud-ekspertiza sohasida tub islohotlarga huquqiy asos yaratdi. Ushbu hujjatda sud-ekspertiza faoliyatining asosiy maqsad va vazifalari aniq belgilab berilgan.
Jumladan, sud-ekspertiza jarayonlarini raqamlashtirish, sun’iy intellekt imkoniyatlaridan keng foydalanish orqali tadqiqotlarning tezkorligi, xolisligi va ishonchliligini ta’minlash ko‘zda tutilgan. Bu esa fuqarolarning huquq va manfaatlarini himoya qilishda muhim ahamiyatga ega.
Qarorga muvofiq, sud-ekspertiza tashkilotlari va ekspertlik tayinlovchi organlar o‘rtasida to‘liq elektron hamkorlik tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Bu orqali sohada elektron hujjatlar aylanishi 100 foizga yetkazilishi rejalashtirilgan.
Endilikda sudlar, surishtiruv va tergov organlari hamda ma’muriy ishlarni ko‘rib chiqish vakolatiga ega tuzilmalar bilan elektron hujjatlar almashishni ta’minlaydigan “E-ekspertiza” axborot tizimi sud-ekspertiza tashkilotlarida bosqichma-bosqich tatbiq etiladi. Ushbu platforma yordamida hujjatlar yuritish shaffof va tezkor yo‘lga qo‘yiladi.
Natijada qog‘ozbozlikka barham berilib, ortiqcha vaqt va mablag‘ sarfi kamayadi. Shuningdek, har bir ish jarayonini onlayn kuzatish imkoniyati yaratiladi.
“E-ekspertiza” platformasi 2026 yilning 1 yanvaridan respublika darajasidagi ekspertlik organlarida, 1 iyundan Qoraqalpog‘iston Respublikasi, barcha viloyatlar va Toshkent shahridagi organlarda, 1 sentyabrdan esa tuman va shahar darajasidagi ekspertlik tashkilotlarida ishga tushiriladi (Manba: zamin.uz).

Система судебной экспертизы будет цифровизирована и усовершенствована
В Узбекистане предпринимаются важные шаги по дальнейшему совершенствованию системы судебной экспертизы и развитию отрасли на основе современных технологий. Об этом сообщает Zamin.uz.
Принятое Президентом решение «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности судебной экспертизы и широкому внедрению современных технологий в отрасли» создало правовую основу для коренных реформ в сфере судебной экспертизы. В данном документе четко определены основные цели и задачи деятельности судебной экспертизы.
В частности, предусмотрена цифровизация процессов судебной экспертизы, широкое использование возможностей искусственного интеллекта для обеспечения оперативности, объективности и надежности исследований. Это имеет важное значение для защиты прав и интересов граждан.
В соответствии с решением будет создана полноценная электронная система взаимодействия между организациями судебной экспертизы и органами, назначающими экспертизу. Планируется довести оборот электронных документов в отрасли до 100 процентов.
Теперь в судах, следственных и дознавательных органах, а также в структурах, уполномоченных рассматривать административные дела, поэтапно внедряется информационная система «E-экспертиза», обеспечивающая обмен электронными документами с организациями судебной экспертизы. С помощью этой платформы документооборот станет прозрачным и оперативным.
В результате будет ликвидирована бумажная волокита, сокращены излишние затраты времени и средств. Кроме того, создается возможность онлайн-отслеживания каждого этапа процесса.
Платформа «E-экспертиза» будет запущена с 1 января 2026 года в экспертных органах республиканского уровня, с 1 июня — в органах Республики Каракалпакстан, всех областей и города Ташкента, а с 1 сентября — в экспертных организациях районного и городского уровней (Источник: zamin.uz).