O‘zbekistonda ish tashlash huquqi qonuniy kafolatlandi
O‘zbekistonda ilk bor ishchilarning ish tashlash huquqi qonuniy ravishda kafolatlanmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
9 sentyabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasida Senat taklifiga muvofiq mehnat sohasidagi milliy qonunchilik xalqaro standartlarga yaqinlashtirilishi muhokama qilindi. Ushbu o‘zgarishlar mehnat huquqlarini mustahkamlashga xizmat qiladi va xalqaro mehnat tashkilotining tegishli konvensiyalariga to‘liq mos kelishini ta’minlaydi.
Ish tashlash huquqi jamoaga beriladigan muhim huquq bo‘lib, u orqali ishchilar tashkilot yoki korxona rahbariyati bilan kelishmovchilik yuzaga kelganda o‘z talablarini ifoda etish uchun ish jarayonini vaqtincha to‘xtatishi mumkin. Bu huquq demokratik boshqaruv, tenglik va ijtimoiy adolat prinsiplarini amalda mustahkamlashga xizmat qiladi hamda mehnat nizolarini hal etishda samarali vosita hisoblanadi.
Qonun loyihasi 9 ta moddadan iborat bo‘lib, unda ikki qonun va to‘rt kodeksga o‘zgartirishlar kiritiladi. Eng asosiy yangilik – Mehnat kodeksida ish tashlashning aniq ta’rifining birinchi bor kiritilishi.
Shuningdek, ish tashlashni boshlash tartib-taomillari, ishchilar uchun kafolatlar, ish tashlashni kechiktirish va qayta tiklash mexanizmlari hamda cheklovlar aniq belgilab qo‘yiladi. Bu o‘zgarishlar milliy qonunchilikdagi bo‘shliqlarni bartaraf etib, ishchilarning huquqlarini xalqaro standartlarga moslashtiradi.
Yangi tahrirdagi Konstitutsiyaning 98-moddasiga muvofiq, yuz mingdan ortiq saylov huquqiga ega bo‘lgan fuqarolar, Senat, ombudsman va Markaziy saylov komissiyasi qonunchilik tashabbusi huquqiga ega. Shu asosda avval ombudsman, keyin esa Senat tomonidan qonunchilik takliflari kiritilgan.
Bu jarayon mamlakatdagi demokratik islohotlarning amalda qanday amalga oshirilayotganini ko‘rsatadi (kursiv.media).

В Узбекистане право на забастовку законодательно гарантировано
В Узбекистане впервые законодательно гарантируется право работников на забастовку. Об этом сообщает Zamin.uz.
9 сентября в Законодательной палате Олий Мажлиса в соответствии с предложением Сената обсуждалось приближение национального трудового законодательства к международным стандартам. Эти изменения направлены на укрепление трудовых прав и обеспечение полного соответствия соответствующим конвенциям Международной организации труда.
Право на забастовку является важным коллективным правом, которое позволяет работникам временно приостанавливать рабочий процесс для выражения своих требований в случае разногласий с руководством организации или предприятия. Это право способствует практическому укреплению принципов демократического управления, равенства и социальной справедливости, а также является эффективным средством разрешения трудовых споров.
Проект закона состоит из 9 статей и предусматривает изменения в двух законах и четырех кодексах. Главным нововведением является впервые введенное в Трудовой кодекс четкое определение забастовки.
Кроме того, четко определяются процедуры начала забастовки, гарантии для работников, механизмы отсрочки и возобновления забастовки, а также ограничения. Эти изменения устраняют пробелы в национальном законодательстве и приводят права работников в соответствие с международными стандартами.
В соответствии со статьей 98 Конституции в новой редакции, граждане с избирательным правом более ста тысяч человек, Сенат, омбудсмен и Центральная избирательная комиссия имеют право законодательной инициативы. На этом основании сначала омбудсмен, а затем Сенат внесли законодательные предложения.
Этот процесс демонстрирует, как на практике реализуются демократические реформы в стране (kursiv.media).