Mirziyoyev Rossiya bilan hamkorlikni kengaytirdi
10 sentyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Sankt-Peterburg shahri gubernatori Aleksandr Beglov boshchiligidagi Rossiya delegatsiyasini qabul qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuvda ikki tomonlama manfaatli hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Asosiy e’tibor Sankt-Peterburg bilan iqtisodiy aloqalarni chuqurlashtirish hamda madaniy va gumanitar almashinuv dasturlarini amaliyotga joriy etishga qaratildi.
So‘nggi yilda o‘zaro savdo aylanmasi barqaror o‘sib borayotgani ta’kidlandi. O‘tgan yil yakunlariga ko‘ra, hududlar darajasidagi eksport-import hajmi 20 foizga oshgan.
Shu munosabat bilan poytaxtda Ishbilarmonlik markazini tashkil etish va Yangi Toshkent hududida “Peterburg mavzesi” loyihasini amalga oshirish ustida ishlar davom etmoqda. Ushbu tashabbuslar biznes aloqalarini kengaytirish, turistik oqim va kreativ sanoatni rivojlantirishda muhim ahamiyatga ega bo‘ladi.
Uchrashuv doirasida sanoat va xizmat ko‘rsatish sohalarini qamrab olgan 23 ta kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” tasdiqlandi. Ro‘yxatda metallurgiya, uskunasozlik, yo‘l va infratuzilma qurilishi, farmatsevtika, sog‘liqni saqlash, oziq-ovqat sanoati, qishloq xo‘jaligi hamda logistika yo‘nalishlari ustuvor o‘rin oldi.
Har bir loyiha texnologik yangilanish, ishlab chiqarish samaradorligini oshirish va qo‘shma qiymat zanjirlarini shakllantirishni nazarda tutadi. Shuningdek, xususiy tibbiyot, ta’lim, kommunal xizmatlar, raqamli texnologiyalar, migratsiya va turizm sohalarida hamkorlikni kengaytirishga doir aniq takliflar qo‘llab-quvvatlandi.
Bu yo‘nalishlarda kadrlar tayyorlash, tajriba almashish va ilg‘or boshqaruv usullarini joriy etish rejalashtirilmoqda. Tomonlar gumanitar aloqalarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratdi.
Madaniy tadbirlarni muntazam tashkil etish, ijodiy jamoalar va yoshlar o‘rtasidagi almashinuv dasturlarini kengaytirish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Bunday hamkorlik nafaqat odamlar o‘rtasidagi ishonchni mustahkamlaydi, balki turizm, kreativ iqtisodiyot va ta’lim sohalarida yangi imkoniyatlarni yaratadi.
Uchrashuv yakunida joriy yil oktyabr oyida ikki mamlakat hududlari kengashining ikkinchi yig‘ilishini samarali o‘tkazish bo‘yicha chora-tadbirlarni birgalikda amalga oshirishga kelishildi. Bu maydoncha hokimiyatlar, biznes va ekspertlar uchun aniq loyihalarni muhokama qilish, muammolarni hal etish va yangi hamkorlik kelishuvlarini imzolash imkonini beradi.
Xulosa qilib aytganda, so‘nggi yilda 20 foizlik savdo o‘sishi va 23 ta loyihani o‘z ichiga olgan “yo‘l xaritasi” ikki tomonlama hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqishga tayyor ekanini ko‘rsatmoqda. Ishbilarmonlik markazi, “Peterburg mavzesi” loyihasi va gumanitar almashinuvlar iqtisodiy va madaniy sohalarni uyg‘unlashtirib, uzoq muddatli natijalarga erishishga xizmat qiladi.

Мирзиёев расширил сотрудничество с Россией
10 сентября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял российскую делегацию во главе с губернатором Санкт-Петербурга Александром Бегловым. Об этом сообщил Zamin.uz.
На встрече обсуждались вопросы дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества. Основное внимание было уделено углублению экономических связей с Санкт-Петербургом, а также внедрению программ культурного и гуманитарного обмена.
Отмечено стабильное увеличение взаимного товарооборота в последние годы. По итогам прошлого года объем экспорта и импорта на региональном уровне вырос на 20 процентов.
В связи с этим в столице продолжается работа по созданию Делового центра и реализации проекта «Петербургская тема» в районе Новый Ташкент. Эти инициативы имеют важное значение для расширения деловых связей, развития туристического потока и креативной индустрии.
В рамках встречи был утверждён «дорожная карта» по реализации 23 кооперационных проектов, охватывающих промышленность и сферу услуг. В списке приоритетных направлений — металлургия, машиностроение, строительство дорог и инфраструктуры, фармацевтика, здравоохранение, пищевая промышленность, сельское хозяйство и логистика.
Каждый проект предусматривает технологическое обновление, повышение эффективности производства и формирование цепочек добавленной стоимости. Также поддержаны конкретные предложения по расширению сотрудничества в частной медицине, образовании, коммунальных услугах, цифровых технологиях, миграции и туризме.
Планируется подготовка кадров, обмен опытом и внедрение передовых методов управления в этих сферах. Стороны уделили особое внимание развитию гуманитарных связей.
Достигнута договорённость о регулярной организации культурных мероприятий и расширении программ обмена творческих коллективов и молодежи. Такое сотрудничество не только укрепляет доверие между людьми, но и создаёт новые возможности в туризме, креативной экономике и образовании.
По итогам встречи стороны договорились совместно принять меры для эффективного проведения второго заседания Совета регионов двух стран в октябре текущего года. Эта площадка позволит властям, бизнесу и экспертам обсуждать конкретные проекты, решать проблемы и подписывать новые соглашения о сотрудничестве.
В заключение, 20-процентный рост торговли за последний год и «дорожная карта», включающая 23 проекта, демонстрируют готовность двустороннего сотрудничества выйти на новый уровень. Деловой центр, проект «Петербургская тема» и гуманитарные обмены будут способствовать гармонизации экономической и культурной сфер и достижению долгосрочных результатов.
Теперь внимание сосредоточено на конкретных соглашениях, которые будут сформированы на заседании Совета в октябре. Источник: zamin.uz