O‘zbekistonda islomiy bank uchun yangi qonun tayyorlanmoqda
O‘zbekistonda islomiy bank faoliyatini yo‘lga qo‘yish maqsadida yangi qonun loyihasi ishlab chiqilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Bankir nashri xabar berdi. Bir necha siyosiy partiyalar o‘z fraksiya yig‘ilishlarida mazkur qonun loyihasini muhokama qilishdi.
O‘zbekiston Liberal-demokrat partiyasi ta’kidicha, amaldagi qonunchilikda tijorat banklariga savdo bilan bevosita shug‘ullanish taqiqlangan bo‘lsa-da, islomiy banklarda bu amaliyot keng qo‘llaniladi. Islomiy moliya tizimida moliyalashtirish sheriklik asosida amalga oshiriladi.
Shu bilan birga, hozirgi qonunlarda tijorat banklariga yuridik shaxslar tuzish yoki ustav kapitalida ishtirok etish cheklangan. Milliy tiklanish fraksiyasining ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekiston aholisi­ning 68 foizi an’anaviy bank xizmatlaridan foydalanishni istamaydi.
Bu esa qonunchilikni takomillashtirish zaruratini ko‘rsatadi. Yangi qonun loyihasi xalqaro standartlarga mos ravishda islomiy bank faoliyati uchun huquqiy asos yaratishni ko‘zda tutadi.
Shu tariqa, mamlakatda moliyaviy xizmatlarning diversifikatsiyasi va islomiy moliya tizimining rivojlanishi uchun qulay shart-sharoitlar yaratilishi rejalashtirilmoqda. Manba: Bankir.

В Узбекистане готовится новый закон для исламского банка
В Узбекистане разрабатывается новый законопроект с целью организации деятельности исламских банков. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание Bankir. Несколько политических партий обсудили данный законопроект на своих фракционных собраниях.
По словам Либерально-демократической партии Узбекистана, несмотря на то, что действующее законодательство запрещает коммерческим банкам заниматься торговлей напрямую, в исламских банках эта практика широко применяется. В системе исламских финансов финансирование осуществляется на основе партнерства.
В то же время, в нынешних законах коммерческим банкам ограничено создание юридических лиц или участие в уставном капитале. По данным фракции Национального возрождения, 68 процентов населения Узбекистана не желают пользоваться традиционными банковскими услугами.
Это указывает на необходимость совершенствования законодательства. Новый законопроект предусматривает создание правовой базы для деятельности исламских банков в соответствии с международными стандартами.
Таким образом, планируется создание благоприятных условий для диверсификации финансовых услуг и развития системы исламских финансов в стране. Источник: Bankir.