Mirziyoyev va ITB hamkorlikni kengaytirishni muhokama qildi
2025-yil 17-sentyabr kuni Namangan shahrida bo‘lib o‘tgan "Kambag‘allikdan farovonlik sari" xalqaro forumi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Islom taraqqiyot banki prezidenti Muhammad bin Sulaymon al-Jassir bilan uchrashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuvda forumning muvaffaqiyatli o‘tkazilgani ta’kidlandi va ITB O‘zbekistonda kambag‘allikni kamaytirish bo‘yicha vazifalarni qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanligini bildirdi. Muloqotda mamlakatimizdagi islohotlar strategiyasini amalga oshirish uchun Bank guruhi bilan hamkorlikni kengaytirish muhimligi qayd etildi.
So‘nggi yillarda ITB bilan sheriklik sezilarli darajada rivojlanib, qo‘shma loyihalar portfeli 5 milliard dollardan oshgan. Ushbu loyihalar transport, infratuzilma, uy-joy qurilishi, energetika, sog‘liqni saqlash va ta’lim sohalarini qamrab oladi.
Shuningdek, investitsiyalarning 40 foizdan ortig‘i xususiy sektorga yo‘naltirilmoqda. Prezident Mirziyoyev loyihalar portfelini ikki barobar oshirish, infratuzilma, ijtimoiy soha va xususiy sektor loyihalarini moliyalashtirish hajmini kengaytirish bo‘yicha uzoq muddatli strategik sheriklik dasturini qabul qilish tashabbusini ilgari surdi.
Uchrashuvda xususiy biznesni rivojlantirish, hududlarda zamonaviy tibbiyot markazlarini barpo etish, avtomobil yo‘llarini modernizatsiya qilish, irrigatsiya kanallarini tiklash va betonlash kabi aniq loyihalarga e’tibor qaratildi. Ushbu muloqot mamlakatimiz taraqqiyotida hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Мирзиёев и ITB обсудили расширение сотрудничества
17 сентября 2025 года в городе Наманган в рамках международного форума «От бедности к благополучию» Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с президентом Исламского банка развития Мухаммадом бин Сулейманом аль-Джассиром. Об этом сообщает Zamin.uz.
На встрече было отмечено успешное проведение форума, и Исламский банк развития выразил готовность поддерживать задачи по сокращению бедности в Узбекистане. В ходе диалога было подчеркнуто важность расширения сотрудничества с Банковской группой для реализации стратегии реформ в нашей стране.
В последние годы партнерство с Исламским банком развития значительно развилось, а портфель совместных проектов превысил 5 миллиардов долларов. Эти проекты охватывают транспорт, инфраструктуру, жилищное строительство, энергетику, здравоохранение и образование.
Кроме того, более 40 процентов инвестиций направляются в частный сектор. Президент Мирзиёев выступил с инициативой принять долгосрочную стратегическую программу партнерства, направленную на удвоение портфеля проектов и расширение финансирования инфраструктурных, социальных и частных проектов.
На встрече было уделено внимание конкретным проектам, таким как развитие частного бизнеса, создание современных медицинских центров в регионах, модернизация автомобильных дорог, восстановление и бетонирование ирригационных каналов. Этот диалог способствует дальнейшему укреплению сотрудничества в развитии нашей страны.