O‘zbekiston va Keniya o‘rtasida diplomatik aloqa boshlandi
O‘zbekiston Respublikasi va Keniya o‘rtasida yangi tarixiy bosqich boshlanib, rasmiy diplomatik munosabatlar yo‘lga qo‘yildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu muhim voqea 20-sentabr kuni Nyu-York shahrida sodir bo‘ldi. Tadbirda O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov hamda Keniya bosh vaziri, tashqi ishlar va diaspora ishlari vaziri Musaliya Mudavadiy ishtirok etdi.
Ular ikki davlat o‘rtasida diplomatik aloqalarni o‘rnatish haqidagi rasmiy hujjatni imzoladilar. Imzolash marosimidan so‘ng Baxtiyor Saidov Keniya Afrikaning eng tez rivojlanayotgan va barqaror iqtisodiy o‘sishga erishayotgan mamlakatlaridan biri ekanligini ta’kidladi.
Shuningdek, u Keniya hozirda texnologiya va innovatsiyalar sohasida mintaqaning yetakchi markazlaridan biri sifatida e’tirof etilayotganini bildirdi. Tomonlar suhbat davomida ikki xalq manfaatlariga xizmat qiladigan keng qamrovli hamkorlik yo‘nalishlarini muhokama qildilar.
Bu hamkorlik savdo, investitsiya, texnologiya va madaniy sohalarni rivojlantirish imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan. Shuningdek, Keniya O‘zbekiston bilan diplomatik munosabat o‘rnatgan 163-davlat sifatida tarixda qoldi.
Bu Toshkentning Afrika qit’asi bilan yangi darajadagi muloqot va sheriklik siyosatining muhim bosqichi hisoblanadi (manba: zamin.uz).

Установлены дипломатические отношения между Узбекистаном и Кенией
Между Республикой Узбекистан и Кенией начался новый исторический этап, установлены официальные дипломатические отношения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это важное событие произошло 20 сентября в Нью-Йорке. В мероприятии приняли участие министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов и премьер-министр Кении, министр иностранных дел и дел диаспоры Мусалия Мудавади.
Они подписали официальный документ об установлении дипломатических отношений между двумя странами. После церемонии подписания Бахтиёр Саидов подчеркнул, что Кения является одной из самых быстро развивающихся и устойчиво растущих экономик Африки.
Кроме того, он отметил, что Кения в настоящее время признается одним из ведущих региональных центров в области технологий и инноваций. В ходе беседы стороны обсудили широкие направления сотрудничества, которые будут служить интересам двух народов.
Это сотрудничество направлено на расширение возможностей в развитии торговли, инвестиций, технологий и культуры. Также Кения стала 163-м государством, установившим дипломатические отношения с Узбекистаном.
Это важный этап в новой политике Ташкента по диалогу и партнерству с африканским континентом (источник: zamin.uz).