O‘zbekistonda milliy ma’lumot markazlari quriladi
“O‘zbekiston ICT Week 2025” haftaligida mamlakatda milliy ma’lumot markazlari tashkil etilishi rasman e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha doirasida O‘zbekiston yaqin kelajakda hududda joylashgan zamonaviy va yuqori quvvatga ega bulutli xizmatlar bilan ta’minlanadi. Bu esa mamlakatning raqamli infratuzilmasini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Milliy ma’lumot markazlari xorijiy serverlarga bog‘liq bo‘lmagan suveren tizim yaratish imkonini beradi. Shu orqali mahalliy IT-kompaniyalar mamlakatdagi zamonaviy quvvatlardan foydalanib, o‘z mahsulotlari, jumladan sun’iy intellekt va boshqa texnologik ishlanmalarni rivojlantirish imkoniga ega bo‘ladi.
Mazkur data-markazlar qurilishi uchun Saudiyaning DataVolt kompaniyasi mas’ul etib belgilangan. Avvalroq ushbu yo‘nalishga 6,5 milliard dollargacha sarmoya kiritilishi haqida ma’lumot berilgan edi.
DataVolt dunyo bo‘ylab ma’lumotlar markazlarini rivojlantirishda faol ishtirok etib, AQSh, Hindiston va Saudiya Arabistoni kabi davlatlardagi loyihalarda, jumladan NEOM utopik shahar loyihasida ham qatnashmoqda. Ular Vision investitsiya guruhi tarkibiga kiradi, uning umumiy qiymati 100 milliard dollardan ortiqdir.
Loyiha vakillari ta’kidlaganidek, bu imkoniyat milliy kompaniyalarga tashqi serverlarga tayanmasdan, O‘zbekiston hududidagi zamonaviy quvvatlardan foydalanib mahsulot va loyihalarini rivojlantirishga zamin yaratadi. Ayniqsa, sun’iy intellekt va biznes sohasidagi loyihalar uchun bu katta yutuq bo‘ladi.
Shu bilan birga, to‘rt kun davom etgan forumda 50 dan ortiq davlat vakillari, 300 dan ziyod kompaniya va hamkorlar, shuningdek 20 mingdan ortiq ishtirokchilar qatnashdi. Tadbir davomida 200 dan ortiq xalqaro ekspertlar, jumladan Meta, Microsoft, UzTelecom, Yandex Uzbekistan, Digital Engineering School, Zoomrad, Mobi.uz, Uzinfocom, Beeline va Huawei kabi tashkilotlar o‘z mahsulotlarini taqdim etdi.

В Узбекистане будут построены национальные центры данных
На неделе «Uzbekistan ICT Week 2025» официально объявлено о создании национальных дата-центров в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этого проекта Узбекистан в ближайшем будущем будет обеспечен современными и высокомощными облачными сервисами, расположенными в регионе. Это будет способствовать укреплению цифровой инфраструктуры страны.
Национальные дата-центры позволят создать суверенную систему, не зависящую от иностранных серверов. Благодаря этому местные IT-компании смогут использовать современные мощности внутри страны для развития своих продуктов, включая искусственный интеллект и другие технологические разработки.
За строительство данных дата-центров отвечает саудовская компания DataVolt. Ранее сообщалось, что в этом направлении планируется инвестировать до 6,5 миллиардов долларов.
DataVolt активно участвует в развитии дата-центров по всему миру, включая проекты в США, Индии и Саудовской Аравии, в том числе в утопическом проекте города NEOM. Компания входит в инвестиционную группу Vision, общая стоимость которой превышает 100 миллиардов долларов.
По словам представителей проекта, эта возможность создаст условия для национальных компаний развивать свои продукты и проекты, используя современные мощности на территории Узбекистана без зависимости от внешних серверов. Особенно это станет значительным достижением для проектов в области искусственного интеллекта и бизнеса.
Кроме того, на форуме, который длился четыре дня, приняли участие представители более 50 стран, свыше 300 компаний и партнеров, а также более 20 тысяч участников. В ходе мероприятия более 200 международных экспертов, включая такие организации, как Meta, Microsoft, UzTelecom, Yandex Uzbekistan, Digital Engineering School, Zoomrad, Mobi.uz, Uzinfocom, Beeline и Huawei, представили свои продукты.