Samarqand shahrida faoliyat yurituvchi sayyohlik kompaniyasi rahbari bir guruh fuqarolarning ishonchiga kirib, ularni noqonuniy ravishda Meksika orqali Amerika Qo‘shma Shtatlariga olib chiqishni va’da qilgani ma’lum bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu shaxs Samarqand va Urgut tumanlarida yashovchi uch nafar fuqarodan har biri uchun 32 ming dollardan so‘ragan. Natijada jami 96 ming AQSH dollarini qo‘lga kiritishni rejalashtirgan.
Davlat xavfsizlik xizmati va Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda kompaniya rahbari oldindan 15 ming dollarni qabul qilayotgan vaqtida ushlangan. Hozirda unga nisbatan Jinoyat kodeksining 25 hamda 168-moddasining to‘rtinchi qismi «a» bandi asosida jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Tergov ishlari davom etmoqda. Ushbu holat haqida batafsil ma’lumot one.uz sayti orqali e’lon qilingan.

В Самарканде руководитель туризма организовал незаконную миграцию
Стало известно, что руководитель туристической компании, действующей в городе Самарканд, завоевал доверие группы граждан и пообещал незаконно вывезти их через Мексику в Соединённые Штаты Америки. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот человек запросил с каждого из трёх граждан, проживающих в Самарканде и Ургутском районе, по 32 тысячи долларов. В итоге он планировал получить в общей сложности 96 тысяч долларов США.
В ходе оперативного мероприятия, проведённого совместно с Государственной службой безопасности и Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями, руководитель компании был задержан в момент получения предварительной суммы в 15 тысяч долларов. В настоящее время в отношении него возбуждено уголовное дело по статьям 25 и части четвёртой статьи 168, пункту «а» Уголовного кодекса.
Следственные действия продолжаются. Подробная информация об этом случае опубликована на сайте one.uz.