2 oktyabrda O‘zbekistonda yomg‘ir va shamol kuchayadi
O‘zbekiston gidrometeorologiya xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, 2 oktyabr kuni mamlakat bo‘ylab ob-havo o‘zgaruvchan bo‘ladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Aksar hududlarda yomg‘ir yog‘ishi kutilmoqda. Toshkent shahrida ertalab va kechqurun yomg‘ir tushishi mumkin, kunduzi esa havo asosan bulutli bo‘ladi.
Shamol g‘arbdan 3-8 metr sekundda tezlikda esadi. Harorat kechasi 9-11 daraja, kunduzi 18-20 daraja atrofida bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatlarida havo bulutli, ayrim joylarda o‘zgaruvchan bo‘lib, yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli mavjud. Shamol g‘arbdan 7-12 metr sekund tezlikda esadi, kechasi harorat 4-9, kunduzi 13-18 daraja atrofida bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo biroz bulutli, yomg‘ir yog‘maydi, ammo shamol ba’zi joylarda 13-18 metr sekundgacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 5-13 daraja, kunduzi 13-23 daraja oralig‘ida bo‘ladi.
Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida ham havo bulutli, ayrim joylarda yomg‘ir yog‘ishi kutilmoqda. Shamol g‘arbdan 7-12 metr sekund tezlikda esadi, ba’zi joylarda kuchayishi mumkin.
Harorat kechasi 8-13, kunduzi 18-23 daraja atrofida bo‘ladi. Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo bulutli, ayrim joylarda o‘zgaruvchan bo‘lib, yomg‘ir yog‘maydi.
Shamol g‘arbdan 7-12 metr sekundda esadi, harorat kechasi 10-15, kunduzi 22-27 daraja atrofida bo‘ladi. Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida havo bulutli, ayrim joylarda yomg‘ir yog‘ishi mumkin.
Shamol g‘arbdan 7-12 metr sekundda esadi. Harorat kechasi 10-15, kunduzi 18-23 daraja bo‘ladi.
Tog‘li hududlarda havo bulutli, ayrim joylarda yomg‘ir yog‘ishi, baland tog‘larda esa qor yog‘ishi ehtimoli bor. Shamol g‘arbdan 7-12 metr sekund tezlikda esadi, ba’zi joylarda kuchayishi mumkin.
Harorat kechasi 5-10, kunduzi 8-13 daraja atrofida bo‘ladi. Shu sababli ob-havodagi o‘zgarishlarni hisobga olib, zaruriy ehtiyot choralarini ko‘rish tavsiya etiladi.

2 октября в Узбекистане усилятся дождь и ветер
По данным Узбекской гидрометеорологической службы, 2 октября по всей стране ожидается переменчивая погода. Об этом сообщает Zamin.uz.
В большинстве регионов ожидаются осадки. В Ташкенте утром и вечером возможен дождь, днем же погода будет преимущественно облачной.
Ветер будет дуть с запада со скоростью 3-8 метров в секунду. Температура ночью составит 9-11 градусов, днем — около 18-20 градусов.
В Республике Каракалпакстан и Хорезмской области погода будет облачной, местами переменчивой, возможен дождь. Ветер будет дуть с запада со скоростью 7-12 метров в секунду, ночью температура составит 4-9, днем — 13-18 градусов.
В Бухарской и Навоийской областях погода будет слегка облачной, дождя не ожидается, однако ветер в некоторых местах может усилиться до 13-18 метров в секунду. Температура ночью составит 5-13 градусов, днем — 13-23 градуса.
В Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областях также ожидается облачная погода, местами возможен дождь. Ветер будет дуть с запада со скоростью 7-12 метров в секунду, в некоторых местах возможны усиления.
Температура ночью составит 8-13, днем — около 18-23 градусов. В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях погода будет облачной, местами переменчивой, дождя не ожидается.
Ветер будет дуть с запада со скоростью 7-12 метров в секунду, температура ночью составит 10-15, днем — около 22-27 градусов. В Андижанской, Наманганской и Ферганской областях погода будет облачной, местами возможен дождь.
Ветер будет дуть с запада со скоростью 7-12 метров в секунду. Температура ночью составит 10-15, днем — 18-23 градуса.
В горных районах погода будет облачной, местами возможен дождь, в высоких горах — снег. Ветер будет дуть с запада со скоростью 7-12 метров в секунду, в некоторых местах возможны усиления.
Температура ночью составит 5-10, днем — около 8-13 градусов. В связи с этим рекомендуется учитывать изменения погоды и принимать необходимые меры предосторожности.