O‘zbekistonda yuqori reytingli 11,9 ming tadbirkor faoliyat yuritmoqda
O‘zbekistonda yuqori barqarorlik reytingiga ega tadbirkorlarning faoliyat sohalari haqida yangi ma’lumotlar taqdim etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Soliq qo‘mitasi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, 2025-yil 1-oktyabr holatiga ko‘ra mamlakatda 11,9 ming nafar tadbirkor yuqori barqarorlik reytingiga ega bo‘lib, shulardan 2 270 nafari AAA kategoriyasida yuqori reytingni olgan. Qolgan tadbirkorlar orasida 101,3 ming nafari o‘rta barqarorlik, 246,4 ming nafari qoniqarli reytingda, 194 ming nafari esa quyi reytingda hisoblanadi.
Yuqori reytingga ega tadbirkorlarning faoliyat sohalari asosan xizmat ko‘rsatish, savdo, sanoat, qurilish va qishloq xo‘jaligini o‘z ichiga oladi. Xizmat ko‘rsatish sohasida faoliyat yurituvchi tadbirkorlar soni taxminan 4 ming, savdo sohasida ham 4 ming atrofida, sanoatda 1,7 ming, qurilishda 767 va qishloq xo‘jaligida 231 nafar tadbirkor faoliyat ko‘rsatadi.
Bu ko‘rsatkichlar mamlakat iqtisodiyotining muhim tarmoqlarida biznes sub’ektlarining faol ishtirokini tasdiqlaydi. Hududlar bo‘yicha yuqori reytingga ega tadbirkorlar asosan Toshkent shahri (4 ming nafar), Toshkent viloyati (1 079 nafar) va Samarqand (975 nafar) shaharlarida to‘plangan.
Shuningdek, Farg‘ona viloyatida ham 799 nafar ishbilarmon yuqori barqarorlik reytingiga ega. Bundan tashqari, ilgari O‘zbekistonda 53 mingdan ortiq tadbirkor 171 milliard so‘mlik jarimadan ozod qilinganligi haqida ma’lumot berilgan bo‘lib, bu tadbirkorlarni qo‘shimcha rag‘batlantirish va iqtisodiyotni rivojlantirishga xizmat qilmoqda (manba: Soliq qo‘mitasi matbuot xizmati).

В Узбекистане действует 11,9 тысячи высокорейтинговых предпринимателей
В Узбекистане представлены новые данные о сферах деятельности предпринимателей с высоким уровнем устойчивости. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации пресс-службы Налогового комитета, по состоянию на 1 октября 2025 года в стране насчитывается 11,9 тысяч предпринимателей с высоким уровнем устойчивости, из которых 2 270 получили высокий рейтинг в категории AAA. Среди остальных предпринимателей 101,3 тысячи имеют средний уровень устойчивости, 246,4 тысячи — удовлетворительный рейтинг, а 194 тысячи — низкий рейтинг.
Сферы деятельности предпринимателей с высоким рейтингом в основном включают услуги, торговлю, промышленность, строительство и сельское хозяйство. В сфере услуг работают около 4 тысяч предпринимателей, в торговле — также около 4 тысяч, в промышленности — 1,7 тысячи, в строительстве — 767 и в сельском хозяйстве — 231 предприниматель.
Эти показатели подтверждают активное участие субъектов бизнеса в важных отраслях экономики страны. По регионам предприниматели с высоким рейтингом в основном сосредоточены в городе Ташкент (4 тысячи), Ташкентской области (1 079) и Самарканде (975).
Кроме того, в Ферганской области также насчитывается 799 предпринимателей с высоким уровнем устойчивости. Ранее сообщалось, что более 53 тысяч предпринимателей в Узбекистане были освобождены от штрафов на сумму 171 миллиард сумов, что служит дополнительным стимулом для предпринимателей и способствует развитию экономики (источник: пресс-служба Налогового комитета).