Kelayotgan haftada O‘zbekistonda iliq va quyoshli ob-havo saqlanadi
O‘zbekiston gidrometeorologiya markazi ma’lumotlariga ko‘ra, kelayotgan ish haftasida respublika hududida asosan quyoshli va iliq ob-havo saqlanadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yog‘ingarchilik kutilmaydi, harorat iqlimiy me’yordan biroz yuqori bo‘ladi. Kechalari havo harorati +8 dan +13 daraja atrofida, kunduz kunlari esa haftaning boshida +20 dan +25 darajagacha bo‘ladi.
Hafta oxiriga kelib harorat biroz ko‘tarilib, +23 dan +28 darajagacha yetadi. Janubiy va cho‘l hududlarda esa harorat +30 dan +32 darajagacha ko‘tarilishi mumkin.
10 oktyabr juma kuni respublika shimolida ayrim joylarda shamol tezligi 13 dan 18 metr soniyaga yetishi mumkin. Shu bilan birga ba’zi hududlarda chang-to‘zon yuzaga kelishi ehtimoli bor.
Toshkent shahrida ob-havo asosan biroz bulutli bo‘lib, yomg‘ir yog‘maydi. Shamol sharq yo‘nalishidan 3 dan 8 metr soniyagacha tezlikda esadi.
Dushanba kuni kunduzda harorat +22 dan +24 daraja, hafta davomida kechalari +9 dan +12, kunduzlari esa +23 dan +26 daraja atrofida bo‘lishi kutilmoqda. Meteorologlar shamol kuchayishi mumkin bo‘lgan kunlarda hovli-tom holatini tekshirishni, chang-to‘zon paytida respirator yoki niqob taqishni, uzoq muddat ochiq havoda qolmaslikni tavsiya qilmoqda.

В предстоящую неделю в Узбекистане сохранится теплая и солнечная погода
По данным Гидрометеорологического центра Узбекистана, в предстоящую рабочую неделю на территории республики будет преимущественно солнечная и теплая погода. Об этом сообщает Zamin.uz.
Осадков не ожидается, температура будет немного выше климатической нормы. Ночью температура воздуха составит около +8 до +13 градусов, а днем в начале недели — от +20 до +25 градусов.
К концу недели температура немного повысится и достигнет от +23 до +28 градусов. В южных и пустынных районах температура может подняться до +30–+32 градусов.
10 октября, в пятницу, на севере республики в некоторых местах скорость ветра может достигать от 13 до 18 метров в секунду. Также в некоторых районах возможна пыльная буря.
В Ташкенте погода будет преимущественно слегка облачной, дождей не ожидается. Ветер будет дуть с восточного направления со скоростью от 3 до 8 метров в секунду.
В понедельник днем температура ожидается от +22 до +24 градусов, в течение недели ночью — от +9 до +12, днем — от +23 до +26 градусов. Метеорологи рекомендуют в дни возможного усиления ветра проверять состояние дворов и крыш, при пыльных бурях использовать респираторы или маски, а также избегать длительного пребывания на открытом воздухе.