Bu kengash birgalikda qabul qilingan qaror va loyihalar ijrosini tezlashtirishga xizmat qiladi. Shuningdek, tovar almashinuvini ko‘paytirish va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini yetkazib berishni yengillashtirish maqsadida “Markaziy Osiyo – Rossiya agroekspressi” loyihasini ishga tushirish taklifi bildirildi.
Avtomobil, temir yo‘l va aviatsiya sohalarida milliy dasturlarni uyg‘unlashtirish uchun Transport-logistika konturini yaratish tashabbusi ham ilgari surildi. Buxoro shahrida sanoat injiniring xabini tashkil etish, Toshkentda esa “Innoprom.
Markaziy Osiyo” ko‘rgazmali forumini mintaqaning asosiy sanoat va innovatsiya maydoniga aylantirish taklif etildi. Atom energetikasi sohasida Mintaqaviy kompetensiyalar markazini O‘zbekistonda tashkil qilish va Moskva davlat muhandislik-fizika institutining Toshkent filialida kadrlar tayyorlash dasturini yo‘lga qo‘yish tashabbusi ham bildirildi.
Energetika sohasida hamkorlikni kengaytirish, uglevodorodlarni qidirish va qayta ishlash, shuningdek, energiya tejovchi va ekologik toza texnologiyalarni joriy etish rejalashtirilmoqda. Sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalar bo‘yicha Mintaqaviy ekspert kengashini yaratish hamda “Skolkovo” innovatsiya markazining filiallarini ochish taklif qilindi.
Yosh tadqiqotchilar va olimlar uchun “Kelajak muhandislari” konsorsiumini tuzish va maxsus grantlar dasturini tashkil etish g‘oyasi ham ilgari surildi. Madaniyat va san’at sohasida esa Markaziy Osiyo va Rossiya xalqlari festivalini o‘tkazish taklifi bildirildi.
Shuningdek, terrorizm, ekstremizm, kibertahdidlar va odam savdosiga qarshi birgalikda kurashish muhimligi ta’kidlandi. Afg‘oniston bo‘yicha yuqori darajadagi maslahatlashuvlarni o‘tkazish taklifi ham sammitda ko‘tarildi.

Мирзиёев усилил сотрудничество Центральной Азии и России
Президент Шавкат Мирзиёев принял участие во втором саммите в формате «Центральная Азия – Россия». Об этом сообщает Zamin.uz.
Там он выдвинул ряд важных инициатив, направленных на укрепление стратегического партнерства, развитие экономического сотрудничества и обеспечение региональной стабильности. В частности, он предложил создать Координационный совет на уровне заместителей глав правительств.
Этот совет будет способствовать ускорению исполнения совместно принятых решений и проектов. Также было предложено запустить проект «Центральноазиатский – Российский агроэкспресс» с целью увеличения товарооборота и облегчения поставок сельскохозяйственной продукции.
Была выдвинута инициатива создания транспортно-логистического контура для координации национальных программ в автомобильной, железнодорожной и авиационной сферах. Предложено организовать хаб промышленного инжиниринга в городе Бухара, а в Ташкенте – выставочный форум «Innoprom.
Центральная Азия», который станет основным промышленным и инновационным площадкой региона. Также предложено создать Региональный центр компетенций в области атомной энергетики в Узбекистане и запустить программу подготовки кадров на базе ташкентского филиала Московского государственного инженерно-физического института.
Планируется расширение сотрудничества в энергетической сфере, поиск и переработка углеводородов, а также внедрение энергосберегающих и экологически чистых технологий. Было предложено создать Региональный экспертный совет по искусственному интеллекту и цифровым технологиям, а также открыть филиалы инновационного центра «Сколково».
Инициатива создания консорциума «Инженеры будущего» для молодых исследователей и ученых и организация специальной программы грантов также была выдвинута. В области культуры и искусства предложено провести фестиваль народов Центральной Азии и России.
Кроме того, была подчеркнута важность совместной борьбы с терроризмом, экстремизмом, киберугрозами и торговлей людьми. На саммите также поднято предложение о проведении консультаций высокого уровня по Афганистану.