DP World va Tashkent Invest Toshkentda terminal quradi
Birlashgan Arab Amirliklarining DP World kompaniyasi va O‘zbekistondagi Tashkent Invest kompaniyasi Toshkent shahrida yangi logistika terminali qurilishi bo‘yicha hamkorlik kelishuvini imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha Dubay hukumati axborot xizmatining ma’lumotlariga ko‘ra, 288 million dollar miqdorida investitsiya jalb qilinishini ko‘zda tutadi. Terminal “Yangi Avlod” sanoat zonasida, Yangihayot tumanida joylashadi.
Loyihani amalga oshirish maqsadida qo‘shma korxona tashkil etiladi. Unda Tashkent Invest kompaniyasi 15 foiz ulushga ega bo‘lib, qolgan qismi DP World kompaniyasiga tegishli bo‘ladi.
DP World rahbari Sultan Ahmad bin Sulayemning ta’kidlashicha, bu hamkorlik O‘zbekistonni Markaziy Osiyoda logistika va savdo markazi sifatida rivojlantirishga katta hissa qo‘shadi. Yangi terminal mintaqaga jahon darajasidagi infratuzilma va zamonaviy intellektual logistika xizmatlarini taqdim etadi.
Terminalda quruq port, bojxona nazorati hududlari hamda omborxonalar qurilishi rejalashtirilgan. Loyihaning birinchi bosqichida 2026–2027 yillar oxiriga qadar 63 ming kvadrat metr maydonda temir yo‘l terminali va omborlar barpo etiladi.

DP World и Tashkent Invest построят терминал в Ташкенте
Компания DP World из Объединённых Арабских Эмиратов и компания Tashkent Invest из Узбекистана подписали соглашение о сотрудничестве по строительству нового логистического терминала в городе Ташкент. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным информационной службы правительства Дубая, в этот проект планируется привлечь инвестиции в размере 288 миллионов долларов. Терминал будет расположен в промышленной зоне «Новый Поколение», в районе Янгиҳайот.
Для реализации проекта будет создано совместное предприятие. Компания Tashkent Invest будет владеть 15% долей, а остальная часть будет принадлежать компании DP World.
По словам руководителя DP World Султана Ахмада бин Сулеймана, это сотрудничество внесёт значительный вклад в развитие Узбекистана как логистического и торгового центра в Центральной Азии. Новый терминал предоставит региону инфраструктуру мирового уровня и современные интеллектуальные логистические услуги.
Планируется строительство сухого порта, зон таможенного контроля и складов на территории терминала. На первом этапе проекта к концу 2026–2027 годов будет построен железнодорожный терминал и склады площадью 63 тысячи квадратных метров.