Yo‘qolib ketayotgan 48 mingdan ortiq yangi tur ro‘yxatga olindi
Xalqaro tabiatni muhofaza qilish ittifoqi (IUCN) yangilangan Qizil kitobda yo‘qolib ketish xavfi ostidagi 48 646 ta yangi turlarni ro‘yxatga oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shu bilan birga, xavf ostidagi turlar soni jami 172 620 taga yetdi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, iqlim o‘zgarishi, dengiz muzlarining erishi hamda o‘rmonlarning kesilishi sababli ko‘plab jonivorlar, xususan Arktika tyulenlari va dunyodagi qushlarning yarmi yo‘qolish xavfi ostida turibdi.
Tyulenlar uchun dengiz muzliklari ularning bolalarini parvarish qilishda juda muhimdir, bu muzliklarning kamayishi oq ayiqlarga ham xavf tug‘diradi. So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, dunyodagi qushlar populyatsiyasining 61 foizi kamaygan, bu ko‘rsatkich 2016-yilda 44 foiz edi.
Asosiy sabablar sifatida yashash muhiti buzilishi va o‘rmonlarning yo‘qolishi ko‘rsatilmoqda. Shunga qaramay, yashil dengiz toshbaqalarini asrash bo‘yicha olib borilgan dasturlar natijasida ularning soni so‘nggi o‘n yillikda 28 foizga oshdi.
Mutaxassislar tabiatni muhofaza qilish bo‘yicha global hamkorlikni yanada kuchaytirish zarurligini ta’kidlamoqda. Ma’lumot manbasi: CNN.

Зарегистрировано более 48 тысяч исчезающих новых видов
Международный союз охраны природы (IUCN) в обновлённой Красной книге зарегистрировал 48 646 новых видов, находящихся под угрозой исчезновения. Об этом сообщает Zamin.uz.
В общей сложности число видов, находящихся под угрозой, достигло 172 620. По словам специалистов, из-за изменения климата, таяния морских льдов и вырубки лесов многие животные, в частности арктические тюлени и половина птиц мира, находятся под угрозой исчезновения.
Для тюленей морские льды крайне важны для ухода за потомством, сокращение этих льдов также представляет опасность для белых медведей. Согласно последним данным, популяция птиц в мире сократилась на 61%, тогда как в 2016 году этот показатель составлял 44%.
Основными причинами называются разрушение среды обитания и исчезновение лесов. Тем не менее, благодаря программам по охране зелёных морских черепах, их численность за последнее десятилетие увеличилась на 28%.
Специалисты подчёркивают необходимость усиления глобального сотрудничества в области охраны природы. Источник информации: CNN.