O‘zbekiston EKSPOda oltin medalni qo‘lga kiritdi
Yaponiyaning Osaka shahrida o‘tayotgan EKSPO butunjahon ko‘rgazmasi doirasida O‘zbekiston paviloni o‘z yo‘nalishi bo‘yicha eng nufuzli mukofot — “Mavzuni eng yaxshi ochib bergan” nominatsiyasida oltin medalga sazovor bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Prezident administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva o‘zining Telegram kanalida ma’lum qildi. Taqdirlash marosimida bildirilishicha, O‘zbekiston pavilonining “Bilimlar bog‘i: kelajak jamiyati uchun laboratoriya” nomli g‘oyaviy konsepsiyasi tomoshabinlar va mutaxassislarda katta taassurot qoldirdi.
Ushbu loyiha xalqimizning boy an’analari hamda zamonaviy innovatsiyalarning uyg‘unlashuvidan tashkil topgan bo‘lib, bu jihat bilan alohida ajralib turdi. Prezident administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva o‘z nutqida shunday dedi: “Bizning g‘oyamiz butun jahon hamjamiyatida keng aks-sado berdi.
Loyihaga ishonch bildirgan va uni ilhom bilan amalga oshirgan jamoamizga, shuningdek, xalqaro hamkorlarimizga samimiy minnatdorchilik bildiraman.” EKSPO ko‘rgazmasidagi BIE mukofoti 1928-yildan buyon ilg‘or texnologiyalar, yangicha yondashuvlar hamda ishtirokchi mamlakatlarning madaniy xususiyatlarini namoyon etgan pavilonlarga beriladi. Ushbu mukofot yaratuvchan g‘oyalarni hamda global muammolarni hal etishdagi yangi qarashlarni e’tirof etadi.
Tashkilotchilarning qayd etishicha, “Bilimlar bog‘i” konsepsiyasi EKSPO–2025ning bosh mavzusi — “Hayotimiz uchun kelajak jamiyatini yaratish” g‘oyasi bilan chambarchas bog‘liqdir. O‘zbekiston mazkur loyiha orqali inson salohiyati, tafakkur va ilm-fan qadriyatlariga alohida e’tibor qaratganini ko‘rsatdi.
Bu O‘zbekiston uchun 1993-yildan buyon ishtirok etib kelayotgan EKSPO ko‘rgazmalaridagi tarixiy natija hisoblanadi. Mamlakatimiz ilk bor BIE oltin medaliga ega bo‘ldi.
Ushbu yutuq nafaqat pavilon dizayni va texnologiyalari samarasi, balki O‘zbekistonning yangi avlod bilim va ilmiy fikr markazi sifatidagi obro‘sini ham oshirdi. Mutaxassislar fikricha, bu muvaffaqiyat O‘zbekistonning xalqaro maydondagi nufuzini mustahkamlash bilan birga kelgusidagi innovatsion tashabbuslar uchun yangi turtki bo‘ladi.
Shu tarzda, “Bilimlar bog‘i” konsepsiyasi nafaqat EKSPOda, balki butun dunyo oldida O‘zbekistonning zamonaviy qiyofasini namoyon etdi (manba: Prezident administratsiyasi Telegram kanali).

В рамках всемирной выставки ЭКСПО, проходящей в японском городе Осака, павильон Узбекистана получил самую престижную награду в своей категории — золотую медаль в номинации «Лучшее раскрытие темы». Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщила руководитель администрации Президента Саида Мирзиёева на своем Telegram-канале. На церемонии награждения было отмечено, что концепция павильона Узбекистана под названием «Сад знаний: лаборатория для общества будущего» произвела большое впечатление на зрителей и специалистов.
Этот проект основан на гармоничном сочетании богатых традиций нашего народа и современных инноваций, что выделяет его среди прочих. В своем выступлении руководитель администрации Президента Саида Мирзиёева сказала: «Наша идея получила широкий отклик во всем мировом сообществе.
Выражаю искреннюю благодарность нашей команде, которая с верой и вдохновением реализовала этот проект, а также нашим международным партнерам.» Награда BIE на выставке ЭКСПО присуждается с 1928 года павильонам, демонстрирующим передовые технологии, новые подходы и культурные особенности стран-участниц. Эта награда признает творческие идеи и новые взгляды на решение глобальных проблем.
По словам организаторов, концепция «Сада знаний» тесно связана с главной темой ЭКСПО-2025 — «Создание общества будущего для нашей жизни». Через этот проект Узбекистан подчеркнул особое внимание к человеческому потенциалу, мышлению и ценностям науки.
Это исторический результат для Узбекистана на выставках ЭКСПО, в которых страна участвует с 1993 года. Впервые страна получила золотую медаль BIE.
Этот успех стал результатом не только дизайна и технологий павильона, но и повысил престиж Узбекистана как центра знаний и научного мышления нового поколения. По мнению экспертов, этот успех укрепит международный авторитет Узбекистана и станет новым стимулом для будущих инновационных инициатив.
Таким образом, концепция «Сада знаний» продемонстрировала современный облик Узбекистана не только на ЭКСПО, но и перед всем миром (источник: Telegram-канал администрации Президента).