Hukumatning 2025-yil 10-oktabrdagi 637-sonli qaroriga muvofiq, zararli yoki xavfli mehnat sharoitlarida faoliyat yuritgan ishchilar uchun imtiyozli pensiyaga chiqish tartibini belgilovchi yangi nizom tasdiqlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tartibga ko‘ra, ishchilar, kasblar hamda lavozimlar ro‘yxatiga o‘zgartirish kiritish bo‘yicha takliflar ish beruvchi va kasaba uyushmasi tomonidan ikki nusxada taqdim etiladi. Keyinchalik maxsus Komissiya quyidagilarni sinchkovlik bilan tekshiradi: ish joyining va texnologik jarayonlarning loyiha talablariga muvofiqligi, uskunalarning ish holati va xavfsizlik qoidalariga rioya qilinishi hamda shaxsiy himoya vositalarining mavjudligi va holati.
Agar mehnat sharoitlarida kamchiliklar yoki buzilishlar aniqlansa, ular attestatsiyadan oldin bartaraf etilishi shart hisoblanadi. Ushbu nizomning asosiy maqsadi zararli sharoitda ishlovchi xodimlarning manfaatlarini himoya qilish hamda ularga pensiyaga erta chiqish imkoniyatlarini aniq belgilashdan iboratdir.

Порядок назначения пенсии при вредных условиях труда обновлен
В соответствии с постановлением правительства № 637 от 10 октября 2025 года утвержден новый порядок выхода на льготную пенсию для работников, занятых во вредных или опасных условиях труда. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому порядку, предложения по внесению изменений в перечень профессий и должностей представляются работодателем и профсоюзом в двух экземплярах. Далее специальная комиссия тщательно проверяет: соответствие рабочего места и технологических процессов проектным требованиям, состояние оборудования и соблюдение правил безопасности, а также наличие и состояние средств индивидуальной защиты.
Если выявляются недостатки или нарушения условий труда, они должны быть устранены до аттестации. Основная цель данного порядка — защита интересов работников, работающих во вредных условиях, и четкое определение их возможностей для досрочного выхода на пенсию.