O‘zbekistonga kelgan sayyohlar soni rekord darajada oshdi
O‘zbekistonning turizm sohasi so‘nggi yillarda jadal sur’atlarda rivojlanmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Turizm qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning o‘tgan to‘qqiz oyida mamlakatga 8,6 milliondan ortiq xorijiy sayyoh tashrif buyurgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 112,5 foizga oshib, milliy turizm tarixida yangi rekord o‘rnatildi.
Ayniqsa, 2025-yil aprel oyidan boshlab har oyda bir milliondan ortiq turist O‘zbekistonga kelmoqda. Bu esa mamlakatning xalqaro turistik xaritadagi mavqeini yanada mustahkamlashini anglatadi.
Turizm qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, xorijiy sayyohlar oqimi barcha asosiy bozorlar bo‘yicha sezilarli darajada oshgan. Masalan, 2025-yilda Britaniyadan kelgan turistlar soni 2,6 barobar, Qatardan 6,2 barobar, AQSHdan 3 barobar, Fransiyadan 2,9 barobar, Rossiyadan 2,1 barobar, Vengriyadan 3,3 barobar, Germaniyadan 2,5 barobar va Polshadan 6,2 barobar ko‘paygan.
Shu bilan birga, turistik xizmatlar eksporti rekord darajada o‘sib, 3,6 milliard AQSH dollaridan ortiq daromad keltirdi. Bu ko‘rsatkich turizm sohasining mamlakat iqtisodiyotidagi strategik ahamiyatini yanada oshirganini tasdiqlaydi.
Ekspertlarning fikricha, bunday ijobiy natijalarga O‘zbekistonning xalqaro maydondagi faol pozitsiyasi, yetakchi jahon media platformalari bilan hamkorlik, xorijiy davlatlarda o‘tkazilgan road-show tadbirlari, xalqaro ko‘rgazmalardagi ishtirok va xorijiy nashrlarda chop etilgan maqolalar ta’sir ko‘rsatgan. Bundan tashqari, mamlakatdagi infratuzilma, transport va mehmonxona xizmatlari sifatining yaxshilanishi ham sayyohlar sonining o‘sishiga katta hissa qo‘shmoqda.
Yangi yo‘nalishlar, madaniy festivallar va mahalliy tadbirlar O‘zbekistonni yanada jozibador turistik maskanga aylantirmoqda. Natijada, 2025-yilda O‘zbekiston Markaziy Osiyoda turizm sohasida yetakchi mamlakatlardan biri sifatida o‘z o‘rnini mustahkamladi va xalqaro maydonda o‘z brendini yanada kuchaytirdi (manba: Turizm qo‘mitasi).

Количество туристов, прибывших в Узбекистан, выросло до рекордного уровня
Туристическая сфера Узбекистана в последние годы развивается стремительными темпами. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Комитета по туризму, за первые девять месяцев 2025 года страну посетили более 8,6 миллиона иностранных туристов. Этот показатель увеличился на 112,5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, установив новый рекорд в истории национального туризма.
Особенно с апреля 2025 года ежемесячно в Узбекистан приезжает более миллиона туристов. Это означает дальнейшее укрепление позиций страны на международной туристической карте.
По данным Комитета по туризму, поток иностранных туристов значительно вырос по всем основным рынкам. Например, в 2025 году количество туристов из Великобритании увеличилось в 2,6 раза, из Катара — в 6,2 раза, из США — в 3 раза, из Франции — в 2,9 раза, из России — в 2,1 раза, из Венгрии — в 3,3 раза, из Германии — в 2,5 раза и из Польши — в 6,2 раза.
Кроме того, экспорт туристических услуг вырос до рекордного уровня, принес доход свыше 3,6 миллиарда долларов США. Этот показатель подтверждает стратегическую важность туристической сферы для экономики страны.
По мнению экспертов, такие положительные результаты обусловлены активной позицией Узбекистана на международной арене, сотрудничеством с ведущими мировыми медиа-платформами, проведением роад-шоу в зарубежных странах, участием в международных выставках и публикациями в иностранных изданиях. Кроме того, улучшение инфраструктуры, транспортных и гостиничных услуг в стране также значительно способствует росту числа туристов.
Новые направления, культурные фестивали и местные мероприятия делают Узбекистан еще более привлекательным туристическим направлением. В результате в 2025 году Узбекистан укрепил свои позиции как одна из ведущих стран Центральной Азии в сфере туризма и усилил свой бренд на международной арене (источник: Комитет по туризму).