Oksfordda o‘zbek tili darsi boshlanadi
Oksford universitetida o‘zbek va eski o‘zbek tillari o‘qitila boshlaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston prezidenti administratsiyasi rahbari Saida Mirziyoyeva ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, universitetning Osiyo va Yaqin Sharq tadqiqotlari fakulteti o‘z dasturlariga o‘zbek tilini kiritish orqali mamlakatimiz madaniy merosiga bo‘lgan hurmat va qiziqishni namoyon etmoqda.
Saida Mirziyoyeva universitet rahbariyati tomonidan taqdim etilgan mukofotni qabul qilganidan mamnunligini bildirdi. Bu mukofot O‘zbekistonda xotin-qizlar huquqlarini himoya qilish va ularning imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlarga berilgan yuqori bahodir.
Tashrif davomida Mirziyoyeva Oksfordning mashhur Bodlian kutubxonasi bilan tanishdi. Ushbu kutubxonada Mirzo Ulug‘bekning “Ziji Ko‘ragoniy” asari, Alisher Navoiyning “Xamsa”si, Husayn Boyqaroning “Devoni Husayniy” to‘plami va Boburiylar davriga oid noyob miniatyuralar saqlanmoqda.
Saida Mirziyoyeva ta’kidlashicha, bu yerda saqlanayotgan har bir kitob nafaqat ilm, balki tarix va madaniyat guvohidir. O‘zbek madaniy merosining shunday nufuzli ilmiy markazda o‘rganilishi mamlakatimizning xalqaro maydondagi nufuzini yanada oshiradi.
Shunday qilib, Oksford universitetida o‘zbek tilining o‘qitilishi nafaqat til, balki millat madaniyati, adabiyoti va tarixini dunyo miqyosida kengroq tanitishga xizmat qiladigan muhim qadamdir. Bu yangilik mamlakatimizning ilmiy va madaniy salohiyatini yanada rivojlantirishga hissa qo‘shadi.

В Оксфорде начинается курс узбекского языка
В Оксфордском университете начнут преподавать узбекский и староузбекский языки. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщила руководитель администрации президента Узбекистана Саида Мирзиёева. По её словам, факультет исследований Азии и Ближнего Востока университета, включив узбекский язык в свои программы, проявляет уважение и интерес к культурному наследию нашей страны.
Саида Мирзиёева выразила удовлетворение получением награды, предоставленной руководством университета. Эта награда является высокой оценкой реформ, проводимых в Узбекистане по защите прав женщин и расширению их возможностей.
Во время визита Мирзиёева ознакомилась с известной библиотекой Бодлиан в Оксфорде. В этой библиотеке хранятся произведения Мирзо Улугбека «Зиджи Курагани», «Хамса» Алишера Навои, сборник «Дивани Хусайний» Хусейна Байкара и уникальные миниатюры эпохи Бабуридов.
По словам Саиды Мирзиёевой, каждая книга, хранящаяся здесь, является не только свидетельством науки, но и истории и культуры. Изучение узбекского культурного наследия в таком престижном научном центре ещё больше повысит международный авторитет нашей страны.
Таким образом, преподавание узбекского языка в Оксфордском университете является важным шагом не только для языка, но и для более широкого представления культуры, литературы и истории нации на мировом уровне. Эта новость способствует дальнейшему развитию научного и культурного потенциала нашей страны.