Toshkentda BRT yo‘laklari joriy etiladi
Ushbu loyiha doirasida shaharda avtobuslar uchun alohida ajratilgan yo‘laklar — BRT (Bus Rapid Transit) tizimi joriy etiladi. Bu tizim shaharning o‘nta asosiy ko‘chasida amalga oshiriladi va yo‘laklarning umumiy uzunligi taxminan 51 kilometrni tashkil etadi.
Bundan tashqari, shaharga kirish va chiqish postlarining joylashuvi qayta ko‘rib chiqiladi va ularning ko‘chirilishi rejalashtirilmoqda. Bu o‘zgarishlar tirbandlikni kamaytirish, harakat xavfsizligini oshirish hamda yo‘lovchilarga qulaylik yaratish uchun mo‘ljallangan.
Loyihani amalga oshirish uchun 126 million dollar miqdorida mablag‘ ajratilishi ko‘zda tutilgan. Ushbu chora-tadbirlar poytaxtda transport tizimini modernizatsiya qilish va jamoat transportidan foydalanishni rag‘batlantirishga xizmat qiladi.
Shu bilan birga, yo‘lovchilar uchun qulay va xavfsiz muhit yaratish asosiy maqsad hisoblanadi. Manba: zamin.uz.

В Ташкенте будут введены выделенные полосы для BRT
Хокимият города Ташкента представил новый проект по улучшению системы общественного транспорта. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках данного проекта в городе будут введены выделенные полосы для автобусов — система BRT (Bus Rapid Transit). Эта система будет реализована на десяти основных улицах города, а общая длина полос составит примерно 51 километр.
Кроме того, будет пересмотрено расположение въездных и выездных постов в город, планируется их перенос. Эти изменения направлены на снижение пробок, повышение безопасности движения и создание удобств для пассажиров.
Для реализации проекта предусмотрено выделение средств в размере 126 миллионов долларов. Эти меры призваны модернизировать транспортную систему столицы и стимулировать использование общественного транспорта.
В то же время создание комфортной и безопасной среды для пассажиров является основной целью. Источник: zamin.uz.