Kasaba uyushmalari faoliyati yangi bosqichga ko‘tariladi
O‘zbekiston Prezidenti bugungi yig‘ilishda kasaba uyushmalari faoliyatini rivojlantirish va mehnat munosabatlarini yanada takomillashtirish masalalarini muhokama qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbari ta’kidlaganidek, iqtisodiyot barqaror o‘sib borayotgan sharoitda aholining turmush darajasi ham shunga mos ravishda yaxshilanishi zarur. Mehnat haqining eng kam miqdori har yili oshirilayotgani ijobiy holat hisoblanadi, biroq bu jarayon ko‘pincha faqat davlat organlari hisob-kitoblariga asoslanmoqda.
Shu sababli, barcha manfaatdor tomonlarning ishtiroki muhimdir. Kelgusi yildan boshlab Ijtimoiy-mehnat masalalari bo‘yicha uch tomonlama respublika komissiyasi tashkil etiladi.
Ushbu komissiya Kasaba uyushmalari federatsiyasi, Bandlik vazirligi va Ish beruvchilar konfederatsiyasidan iborat bo‘lib, mehnat haqining eng kam miqdorini belgilash jarayonida faol ishtirok etadi. Davlat rahbari bu yangi tizim xodimlar manfaatlarini himoya qilishda muhim qadam bo‘lishini ta’kidladi.
Inson qadri faqat ish haqi bilan emas, balki uning atrofidagi ijtimoiy muhit bilan ham o‘lchanadi. Shuningdek, Prezident har bir fuqaroga munosib hayot sharoitlarini yaratish zarurligini qayd etdi.
Bu uy-joy, sifatli ta’lim, tibbiy xizmat va qulay transport infratuzilmasini o‘z ichiga oladi. Bunday choralar nafaqat daromad manbaini kengaytirishga, balki jamiyatda barqaror va insoniy muhitni ta’minlashga xizmat qiladi.
Mehnat munosabatlarini isloh qilish, kasaba uyushmalarini kuchaytirish hamda ish beruvchi bilan xodimlarning manfaatlarini teng himoya qilish mamlakat ijtimoiy-iqtisodiy barqarorligining asosiy poydevoridir. Yangi tashabbuslar orqali davlat, ish beruvchilar va mehnatkashlar o‘rtasidagi muvozanat mustahkamlanishi, har bir insonning mehnati munosib baholanishi kutilmoqda.

Деятельность профсоюзов выходит на новый уровень
Президент Узбекистана на сегодняшнем заседании обсудил вопросы развития деятельности профсоюзов и дальнейшего совершенствования трудовых отношений. Об этом сообщает Zamin.uz.
Как отметил глава государства, в условиях устойчивого роста экономики необходимо соответствующее улучшение уровня жизни населения. Ежегодное повышение минимальной заработной платы является положительным явлением, однако этот процесс зачастую основывается только на расчетах государственных органов.
Поэтому важно участие всех заинтересованных сторон. С следующего года будет создана трехсторонняя республиканская комиссия по социально-трудовым вопросам.
Эта комиссия будет состоять из Федерации профсоюзов, Министерства труда и Конфедерации работодателей и активно участвовать в процессе определения минимального размера заработной платы. Глава государства подчеркнул, что эта новая система станет важным шагом в защите интересов работников.
Достоинство человека измеряется не только заработной платой, но и социальной средой вокруг него. Также Президент отметил необходимость создания достойных условий жизни для каждого гражданина.
Это включает жилье, качественное образование, медицинское обслуживание и удобную транспортную инфраструктуру. Такие меры служат не только расширению источников дохода, но и обеспечению стабильной и гуманной среды в обществе.
Реформа трудовых отношений, укрепление профсоюзов и равная защита интересов работодателей и работников являются основой социально-экономической стабильности страны. Благодаря новым инициативам ожидается укрепление баланса между государством, работодателями и трудящимися, а также достойная оценка труда каждого человека.