Tashrif 30 va 31 oktyabr kunlari bo‘lib o‘tadi. Ushbu ma’lumot Finlyandiya rahbarining matbuot xizmatidan olingan.
31 oktyabr kuni Toshkent shahrida Aleksandr Stubb va O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev o‘rtasida rasmiy muzokaralar o‘tkaziladi. Uchrashuvda ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikning yangi bosqichi, savdo va investitsiya aloqalari, shuningdek, global geosiyosiy masalalar muhokama qilinadi.
Tashrif doirasida biznes-seminar, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida ma’ruza hamda tashqi siyosat sohasidagi ekspertlar bilan uchrashuvlar tashkil qilinadi. Bu tadbirlar ikki mamlakat o‘rtasidagi iqtisodiy va ilmiy aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
Finlyandiya delegatsiyasi tarkibida parlament deputati va O‘zbekiston bilan do‘stlik guruhi raisi Ville Skinnari hamda yirik fin kompaniyalari vakillari ishtirok etadi. Bu hamkorlik ayniqsa, yashil energiya, texnologik investitsiyalar va ta’lim sohasida yangi loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlarini yaratadi.
Finlyandiya prezidentining O‘zbekistonga oxirgi tashrifi 1992 yilda sobiq prezident Mauno Koivisto tomonidan amalga oshirilgan edi. Oradan 33 yil o‘tib amalga oshirilayotgan bu tashrif ikki davlat munosabatlarida yangi sahifani ochishi kutilmoqda.
Tashrif arafasida Shavkat Mirziyoyev Aleksandr Stubb bilan telefon orqali suhbatlashib, savdo-iqtisodiy va gumanitar sohalardagi hamkorlik yo‘nalishlarini muhokama qilgan. Prezidentlar do‘stlik va ishonchli sheriklikni yanada rivojlantirish niyatini bildirgan.
Aleksandr Stubbning Toshkentga tashrifi nafaqat rasmiy muzokaralar, balki Finlyandiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi uzoq muddatli strategik aloqalarni mustahkamlashga xizmat qiluvchi muhim qadam hisoblanadi (manba: zamin.uz).

Президент Финляндии посетит Ташкент в октябре
Президент Финляндии Александр Стубб в конце октября этого года совершит свой первый официальный визит в Узбекистан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Визит состоится 30 и 31 октября. Эта информация получена из пресс-службы главы Финляндии.
31 октября в Ташкенте пройдут официальные переговоры между Александром Стуббом и президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым. На встрече будут обсуждаться новый этап сотрудничества между двумя странами, торгово-инвестиционные связи, а также глобальные геополитические вопросы.
В рамках визита будут организованы бизнес-семинар, лекция в Университете мировой экономики и дипломатии, а также встречи с экспертами в области внешней политики. Эти мероприятия направлены на дальнейшее укрепление экономических и научных связей между двумя странами.
В составе финской делегации примут участие депутат парламента и председатель группы дружбы с Узбекистаном Вилле Скиннари, а также представители крупных финских компаний. Такое сотрудничество особенно открывает возможности для реализации новых проектов в области зеленой энергетики, технологических инвестиций и образования.
Последний визит президента Финляндии в Узбекистан был осуществлен в 1992 году бывшим президентом Маунo Койвисто. Этот визит, состоявшийся спустя 33 года, ожидается как открытие новой страницы в отношениях между двумя странами.
Накануне визита Шавкат Мирзиёев провел телефонный разговор с Александром Стуббом, обсудив направления сотрудничества в торгово-экономической и гуманитарной сферах. Президенты выразили намерение развивать дружеское и надежное партнерство.
Визит Александра Стубба в Ташкент является важным шагом не только для официальных переговоров, но и для укрепления долгосрочных стратегических связей между Финляндией и Узбекистаном (источник: zamin.uz).