20-oktyabrda O‘zbekistonda ob-havo salqin va quruq bo‘ladi
O‘zbekistonning 20-oktyabr, dushanba kuni kutilayotgan ob-havo ma’lumotlari “O‘zgidromet” tomonidan e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat bo‘ylab havo quruq va salqin bo‘lib, yog‘ingarchilik kutilmaydi. So‘nggi kunlarda shimoldan kirib kelgan salqin havo massalari haftaning boshida ham ta’sirini saqlaydi.
Poytaxt Toshkentda havo biroz bulutli, o‘zgaruvchan bo‘ladi. Yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli yo‘q.
Shamol sharq yo‘nalishida soatiga 3–8 metr tezlikda esadi. Kechasi harorat 7–9 daraja, kunduzi esa 21–23 daraja iliq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida ham ob-havo barqaror saqlanadi. Kechasi 0–5 daraja, kunduzi 13–18 daraja atrofida harorat kuzatiladi.
Shamol sharqdan 9–14 metr soniyada tezlikda esishi mumkin. Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘lib, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli yo‘q.
Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 6–11, kunduzi 21–26 daraja atrofida bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida ham ob-havo barqaror bo‘lib, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esadi.
Harorat kechasi 6–11 daraja, kunduzi 20–25 daraja iliq bo‘ladi. Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo nisbatan iliqroq bo‘lib, kechasi 6–11, kunduzi 23–28 darajagacha isiydi.
Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esadi. Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida havo biroz bulutli va o‘zgaruvchan bo‘ladi.
Yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli yo‘q. Shamol 5–10 m/s tezlikda esadi.
Harorat kechasi 6–11, kunduzi 18–23 daraja atrofida bo‘ladi. Tog‘oldi va tog‘li hududlarda ob-havo biroz o‘zgaruvchan bo‘lib, ayrim joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi mumkin.
Baland tog‘larda qor yog‘ishi ehtimoli bor. Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esadi.
Harorat kechasi 3–8, kunduzi 15–20 daraja bo‘ladi. Eslatib o‘tamiz, 18-oktyabr kuni shimoli-g‘arbdan salqin havo massalari kirib kelishi sababli havo harorati asta-sekin pasaymoqda va bu jarayon haftaning boshigacha davom etadi.
Mutasaddilar oktyabr oyining qolgan kunlarida ham ob-havoning nisbatan salqin va barqaror bo‘lishini ta’kidlamoqda (O‘zgidromet).

20 октября в Узбекистане погода будет прохладной и сухой
Прогноз погоды на понедельник, 20 октября, в Узбекистане опубликован «Узгидрометом». Об этом сообщает Zamin.uz.
По всей стране погода будет сухой и прохладной, осадков не ожидается. В последние дни холодные воздушные массы, пришедшие с севера, сохранят своё влияние и в начале недели.
В столице Ташкенте погода будет слегка облачной и переменчивой. Вероятность дождя отсутствует.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 3–8 метров в секунду. Ночью температура составит 7–9 градусов, днём – 21–23 градуса тепла.
В Республике Каракалпакстан и Хорезмской области погода также останется стабильной. Ночью температура будет около 0–5 градусов, днём – 13–18 градусов.
Ветер может дуть с востока со скоростью 9–14 метров в секунду. В Бухарской и Навоийской областях погода будет слегка облачной и переменчивой в некоторых местах, дождь не ожидается.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 7–12 м/с. Температура ночью составит 6–11 градусов, днём – 21–26 градусов.
В Ташкентской, Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областях погода останется стабильной, осадков не ожидается. Ветер будет дуть с востока со скоростью 7–12 м/с.
Температура ночью составит 6–11 градусов, днём – 20–25 градусов тепла. В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях погода будет относительно теплее, ночью 6–11, днём до 23–28 градусов.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 7–12 м/с. В Андижанской, Наманганской и Ферганской областях погода будет слегка облачной и переменчивой.
Вероятность дождя отсутствует. Ветер будет дуть со скоростью 5–10 м/с.
Температура ночью составит 6–11, днём – около 18–23 градусов. В предгорных и горных районах погода будет немного переменчивой, в некоторых местах возможен кратковременный дождь.
В высокогорьях возможен снег. Ветер будет дуть с востока со скоростью 7–12 м/с.
Температура ночью составит 3–8, днём – 15–20 градусов. Напоминаем, что 18 октября из-за прихода холодных воздушных масс с северо-запада температура воздуха постепенно понижается, и этот процесс продолжится до начала недели.
Ответственные лица отмечают, что в оставшиеся дни октября погода останется относительно прохладной и стабильной (Узгидромет).