Fuqarolik sudlarida 9 oyda 1,1 million ish ko‘rib chiqildi
Oliy sud ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi to‘qqiz oy davomida mamlakatimizda fuqarolik ishlari bo‘yicha sudlar tomonidan 1,1 milliondan ortiq sud hujjatlari qabul qilingan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjatlar orasida 50 mingdan ziyod turmush o‘rtog‘i nikohni bekor qilish uchun sudga murojaat qilgan holatlar mavjud. Joriy yilning dastlabki to‘qqiz oyida 8,2 trillion so‘mdan ko‘proq majburiy to‘lovlarni undirish bo‘yicha 1 135 823 ta sud buyrug‘i chiqarilgan.
Bu majburiyatlar orasida bolalar uchun aliment, ish haqi, kommunal xizmatlar va boshqa qarzlar mavjud. Mazkur davrda jami 472 932 ta fuqarolik ishi ko‘rib chiqilgan.
Ularning 365 164 tasida talablar qanoatlantirilgan, 56 804 tasida rad javobi berilgan, 45 682 tasi ko‘rmasdan qoldirilgan va 5 282 ta ish bo‘yicha ish yuritish yakunlangan. Ajrimlar bo‘yicha 52 507 ta ish ko‘rib chiqilgan.
Tahlillarga ko‘ra, 27 578 ta ishda nikoh rasman bekor qilingan, 18 430 ta holatda ajrim rad etilgan, 4 658 tasi ko‘rmasdan qoldirilgan va 1 841 tasi ish yuritishdan to‘xtatilgan. Shuningdek, 2 375 ta tiklash bilan bog‘liq ishlarning 1 053 tasi qanoatlantirilgan, 911 tasi rad etilgan.
Apellyatsiya tartibida 9 672 ta ish, kassatsiya tartibida 6 357 ta, taftish tartibida esa 4 267 ta ish ko‘rib chiqilgan. Quyi sudlar tomonidan chiqarilgan yuzlab qarorlar yuqori instansiyalar tomonidan bekor qilingan yoki o‘zgartirilgan.
Ushbu holatlar oilaviy munosabatlarning murakkablashib borayotganini, shuningdek, ijtimoiy va iqtisodiy omillar aholining huquqiy faolligiga ta’sir ko‘rsatayotganini ko‘rsatadi. Manba: Oliy sud axboroti.

В гражданских судах за 9 месяцев рассмотрено 1,1 миллиона дел
По данным Верховного суда, за последние девять месяцев в нашей стране судами по гражданским делам было принято более 1,1 миллиона судебных документов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Среди этих документов более 50 тысяч случаев, когда супруги обращались в суд с просьбой о расторжении брака. За первые девять месяцев текущего года было вынесено 1 135 823 судебных приказа о взыскании обязательных платежей на сумму свыше 8,2 триллиона сумов.
Среди этих обязательств находятся алименты на детей, заработная плата, коммунальные услуги и другие долги. За указанный период было рассмотрено всего 472 932 гражданских дела.
По 365 164 из них требования были удовлетворены, по 56 804 — отказано, 45 682 дела оставлены без рассмотрения, а по 5 282 делам производство было завершено. По разводам рассмотрено 52 507 дел.
Анализ показывает, что в 27 578 делах брак был официально расторгнут, в 18 430 случаях развод был отклонён, 4 658 дел оставлены без рассмотрения, а 1 841 дело прекращено. Кроме того, из 2 375 дел о восстановлении 1 053 были удовлетворены, 911 — отклонены.
В апелляционном порядке рассмотрено 9 672 дела, в кассационном — 6 357, в порядке надзора — 4 267 дел. Сотни решений нижестоящих судов были отменены или изменены высшими инстанциями.
Эти факты свидетельствуют о том, что семейные отношения становятся всё более сложными, а также о влиянии социальных и экономических факторов на правовую активность населения. Источник: информация Верховного суда.