Mirziyoyev Islom sivilizatsiyasi markazini ko‘zdan kechirdi
2023 yil 20 oktyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Islom sivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U yerda qurilish va jihozlash ishlarining yakuniy bosqichi bilan tanishildi. Mazkur markaz 2017 yilda Prezident qarori asosida tashkil etilgan bo‘lib, 2018 yilda Ramazon hayiti arafasida uning poydevoriga tamal toshi qo‘yilgan.
Shu vaqtdan boshlab markaz hududida keng ko‘lamli qurilish, obodonlashtirish hamda ilmiy-ma’rifiy loyihalar amalga oshirilmoqda. Markaz milliy me’morlik an’analari va zamonaviy dizayn uyg‘unligida barpo etilgan.
Uning 65 metr balandlikdagi gumbazi va 34 metrli peshtoqli fasadi ob’ektning salobati va san’at ahamiyatini oshiradi. Qur’oni karim zali markazning asosiy qismida joylashgan bo‘lib, unda musulmon dunyosining eng qadimiy va noyob nusxalaridan biri – Usmon Mushafi namoyish etiladi.
Shuningdek, Somoniylar, Qoraxoniylar, Xorazmshohlar va Temuriylar davriga oid muqaddas kitoblar ham saqlanmoqda. Markazda 460 o‘rinli zamonaviy konferensiyalar zali mavjud bo‘lib, xalqaro darajadagi anjuman va forumlarni o‘tkazishga barcha sharoitlar yaratilgan.
Bundan tashqari, “Islomdan avvalgi sivilizatsiyalar”, “Birinchi va Ikkinchi Renessans”, “O‘zbekiston XX asrda” hamda “Yangi O‘zbekiston – yangi Renessans” kabi ekspozitsiya bo‘limlari tashkil etilgan. Markazda Imom Buxoriy, Imom Termiziy, Abu Mansur Moturidiy, Bahouddin Naqshband kabi ulug‘ allomalarning ilmiy merosi keng yoritilgan.
Shuningdek, Bibi Xonim, Nodirabegim, Uvaysiy va Anbar otin kabi ma’naviyat peshvolarining faoliyati haqida ham ma’lumot berilgan. Prezident Shavkat Mirziyoyev markaz faoliyatini ilmiy va ma’rifiy jihatdan yanada boyitish zarurligini ta’kidlab, tashrif buyuruvchilar uchun qiziqarli, zamonaviy va interfaol muhit yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Shuningdek, xorijiy ilmiy muassasalar bilan hamkorlikni kuchaytirish, malakali mutaxassis va gidlar tayyorlash masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Davlat rahbari Islom sivilizatsiyasi markazi nafaqat diniy bilimlar maskani, balki xalqimizning boy tarixi, ma’naviyati va ilm-fan sohasidagi yutuqlarini jahon miqyosida keng targ‘ib etadigan ilmiy madaniyat markazi bo‘lishi lozimligini ta’kidladi (manba: zamin.uz).

Мирзиёев осмотрел центр исламской цивилизации
20 октября 2023 года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил Центр исламской цивилизации. Об этом сообщил Zamin.uz.
Там он ознакомился с завершающим этапом строительных и отделочных работ. Этот центр был создан в 2017 году по указу Президента, а в 2018 году накануне праздника Рамазан был заложен его фундамент.
С тех пор на территории центра ведутся масштабные строительные, благоустроительные и научно-просветительские проекты. Центр построен в гармонии национальных архитектурных традиций и современного дизайна.
Его купол высотой 65 метров и фасад с 34-метровой аркой придают объекту величие и художественную значимость. Зал Корана расположен в основной части центра, где выставлен один из древнейших и уникальных экземпляров мусульманского мира – Утман Мушаф.
Кроме того, хранятся священные книги эпох Саманидов, Караханидов, Хорезмийских шахов и Тимуридов. В центре имеется современный конференц-зал на 460 мест, созданный для проведения международных конференций и форумов.
Также организованы экспозиционные разделы «Цивилизации до ислама», «Первый и Второй Ренессанс», «Узбекистан в XX веке» и «Новый Узбекистан – новый Ренессанс». В центре широко освещено научное наследие великих ученых, таких как Имам Бухари, Имам Термизи, Абу Мансур Мотуриди, Бахоуддин Накшбанд.
Кроме того, представлена информация о деятельности духовных лидеров, таких как Биби Ханым, Нодирабегим, Увайсий и Анбар отин. Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул необходимость дальнейшего обогащения деятельности центра с научной и просветительской точек зрения и дал указания по созданию для посетителей интересной, современной и интерактивной среды.
Особое внимание также уделено укреплению сотрудничества с зарубежными научными учреждениями, подготовке квалифицированных специалистов и гидов. Глава государства отметил, что Центр исламской цивилизации должен стать не только местом религиозных знаний, но и научно-культурным центром, широко пропагандирующим в мире богатую историю, духовность и достижения нашей нации в области науки (источник: zamin.uz).