Samarqandga kirish yo‘llari YUNESKO uchun yopiladi
YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi munosabati bilan 2025-yil 30-oktabrdan 14-noyabrgacha Samarqand shahriga kirish yo‘llari vaqtincha yopiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi rasmiy bayonot berdi. Ushbu cheklov xalqaro miqyosdagi yirik anjuman xavfsizligini ta’minlash va tartibni saqlash maqsadida joriy etilmoqda.
Tranzit avtomobillar uchun muqobil harakat yo‘nalishlari ishlab chiqilgan bo‘lib, haydovchilarga ushbu yo‘llarni ko‘rsatib beruvchi QR-kodli flayerlar tarqatilishi belgilangan. Ichki ishlar organlari fuqarolarni va sayyohlarni Samarqandga bo‘ladigan safarlarini imkon qadar keyinroqqa surib turishga chaqirdi.
Shuningdek, YUNESKO Bosh konferensiyasi ilk bor 1985-yildan beri Parijdan tashqarida o‘tkazilmoqda va bu tarixiy voqea mezbonligi ilk marta O‘zbekistonga nasib etmoqda. Ushbu ma’lumotlar O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi tomonidan taqdim etildi.
Samarqandga borishni rejalashtirganlar ushbu vaqt oralig‘ida transport va yo‘l harakati cheklovlarini hisobga olgan holda harakat qilishlari lozim. Shahar markazida xavfsizlik choralarining kuchaytirilishi sababli, vaqtinchalik noqulayliklar yuzaga kelishi mumkin.
Shu bois, sayyohlar va mahalliy aholi o‘z safarlarini rejalashtirishda ehtiyotkorlik bilan yondashishi kerak. Samarqand shahriga kirish yo‘llarining yopilishi vaqtinchalik bo‘lib, anjuman tugagach, odatdagi holatga qaytadi.

Въезды в Самарканд будут закрыты для ЮНЕСКО
В связи с проведением 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО с 30 октября по 14 ноября 2025 года въезды в город Самарканд будут временно закрыты. Об этом сообщает Zamin.uz.
Официальное заявление по этому поводу сделано Министерством внутренних дел Республики Узбекистан. Данное ограничение вводится с целью обеспечения безопасности и поддержания порядка на крупном международном мероприятии.
Для транзитного транспорта разработаны альтернативные маршруты движения, водителям будут раздаваться флаеры с QR-кодами, указывающими эти пути. Органы внутренних дел призывают граждан и туристов по возможности отложить поездки в Самарканд.
Кроме того, Генеральная конференция ЮНЕСКО впервые с 1985 года проводится не в Париже, и впервые право проведения этого исторического события предоставлено Узбекистану. Данная информация предоставлена Министерством внутренних дел Республики Узбекистан.
Тем, кто планирует поездку в Самарканд, необходимо учитывать ограничения на транспорт и дорожное движение в указанный период. В связи с усилением мер безопасности в центре города могут возникнуть временные неудобства.
Поэтому туристам и местным жителям следует с осторожностью подходить к планированию своих поездок. Закрытие въездов в Самарканд является временным и после окончания конференции ситуация вернется в обычное русло.