Xiva 2026-yil eng yaxshi sayohat yo‘nalishi tanlandi
National Geographic nashri Xiva shahrini 2026-yildagi eng yaxshi sayohat yo‘nalishlaridan biri sifatida tan oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Dunyodagi eng nufuzli nashrlardan biri bo‘lgan National Geographic har yili sayyohlar uchun ilhombaxsh va qiziqarli manzillar ro‘yxatini e’lon qiladi. Ushbu ro‘yxatda Osiyo, Yevropa va Amerika qit’alaridagi ko‘plab shaharlardan tashqari O‘zbekistonning qadimiy Xiva shahri ham o‘z o‘rnini topdi.
Nashr muharrirlari va tadqiqotchilari fikricha, Samarqand va Buxoro jahon sayyohlarining keng e’tiborida bo‘lsa, Xiva esa tinch va sokin muhit bilan ajralib turadi, go‘yo vaqt bu yerda to‘xtab qolgan kabi taassurot uyg‘otadi. Maqolada aytilishicha, Xiva sayyohga o‘tmish bilan suhbatlashayotgandek his beradi.
Shuningdek, yaqinda Toshkentdan Xivagacha tezyurar poyezd yo‘lga qo‘yilishi rejalashtirilgan bo‘lib, bu sayohat vaqtini ancha qisqartiradi. Xiva shahrining ta’mirlangan saroylari, masjid va minoralari, shuningdek, Ichan qal’asi YUNESKO Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilgani ham e’tirof etilgan.
National Geographic sayyohlarga mahalliy madaniyat bilan yaqindan tanishishni, lazgi raqsi, qovun sayli va bahodir o‘yinlari kabi an’anaviy festivallarga tashrif buyurishni tavsiya qildi. Jurnal mutaxassislari fikricha, aynan shu an’analar Xivani zamonaviy dunyoda jonli hayot kechayotgan muzey shaharga aylantiradi.
Bundan tashqari, 2026-yil uchun tavsiya etilgan boshqa mashhur sayohat yo‘nalishlari orasida Kanadaning Kvebek provinsiyasi, Xitoyning Pekin shahri, Dominika orollari, Marokashning Rabot shahri, Britaniyaning Hall shahri, AQSHdagi Bedlends milliy parki, Filippinning Manila shahri, Turkiyaning Qora dengiz qirg‘oqlari, Ruandaning Akagera milliy parki va Yaponiyaning Yamagata prefekturasi mavjud. Ushbu nufuzli ro‘yxatda Xivaning ishtiroki nafaqat O‘zbekiston sayyohlik salohiyatining oshishini, balki mamlakat madaniyati va tarixiga bo‘lgan xalqaro diqqatning kuchayishini ko‘rsatadi.
Ekspertlar fikriga ko‘ra, bu tanlov Xivani 2026-yilda jahon sayyohlarining yangi majburiy tashrif manziliga aylantirishi mumkin. Manba: National Geographic.

Хива выбрана лучшим туристическим направлением 2026 года
Издание National Geographic признало город Хиву одним из лучших туристических направлений 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Одно из самых авторитетных изданий в мире, National Geographic ежегодно публикует список вдохновляющих и интересных мест для путешественников. В этот список, помимо многих городов Азии, Европы и Америки, вошёл и древний город Хива в Узбекистане.
По мнению редакторов и исследователей издания, если Самарканд и Бухара пользуются широкой популярностью среди мировых туристов, то Хива выделяется своей спокойной и тихой атмосферой, создавая впечатление, будто время здесь остановилось. В статье говорится, что Хива заставляет туриста ощущать себя словно в разговоре с прошлым.
Также отмечается, что в ближайшее время планируется запуск скоростного поезда из Ташкента в Хиву, что значительно сократит время путешествия. Признаны отремонтированные дворцы, мечети и минареты города, а также включение Ичан-Калы в список Всемирного наследия ЮНЕСКО.
National Geographic рекомендует туристам познакомиться с местной культурой, посетить традиционные фестивали, такие как танец лазги, фестиваль дыни и игры бахадуров. По мнению специалистов журнала, именно эти традиции делают Хиву живым музеем в современном мире.
Кроме того, среди других популярных туристических направлений, рекомендованных на 2026 год, указаны провинция Квебек в Канаде, город Пекин в Китае, острова Доминика, город Рабат в Марокко, город Холл в Великобритании, национальный парк Бедлендс в США, город Манила на Филиппинах, побережье Чёрного моря в Турции, национальный парк Акагера в Руанде и префектура Ямагата в Японии. Участие Хивы в этом престижном списке свидетельствует не только о росте туристического потенциала Узбекистана, но и об усилении международного внимания к культуре и истории страны.
По мнению экспертов, этот выбор может сделать Хиву обязательным для посещения местом для мировых туристов в 2026 году. Источник: National Geographic.