Toshkentda issiq suv rangining o‘zgarishi sabablari aniqlandi
Toshkent shahrining ayrim hududlarida issiq suvning rangi o‘zgargani, ya’ni zang tusida chiqayotgani haqida aholi shikoyat qilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqida “Veolia Energy Tashkent” kompaniyasi ma’lumot berdi. Mutaxassislarning aytishicha, bunday holat vaqtinchalik bo‘lib, isitish mavsumi boshlanishidan oldin quvurlarda olib borilayotgan sinov ishlari bilan bog‘liqdir.
Quvurlar ichidagi to‘siqlarni bartaraf etish jarayonida suv qisqa muddatga jigarrang rangga kirishi mumkin. Tekshiruv natijasida ayrim uylarda suv oqimi qaytish quvuri orqali kirayotgani aniqlangan bo‘lib, bu haroratning pasayishi va temir zarralarining suvga aralashishiga olib kelgan.
Hozirda kompaniya boshqaruvchi tashkilotlar bilan hamkorlikda quvurlarni tozalash va texnik suvni chiqarish ishlarini amalga oshirmoqda. Shuningdek, “Veolia Energy Tashkent” iste’molchilarga murojaat qilib, agar suv sifati tashqi sabablar tufayli yomonlashgan bo‘lsa, to‘lovlar qayta hisoblanishini ma’lum qildi.
Mutaxassislar ta’kidlaganidek, bu holat texnik jarayon bo‘lib, yaqin vaqt ichida suv sifati me’yoriy ko‘rsatkichlarga qaytadi. Manba: veolia.uz.

В Ташкенте выявлены причины изменения цвета горячей воды
Жители некоторых районов города Ташкента жалуются на изменение цвета горячей воды, которая приобретает ржавый оттенок. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщила компания «Veolia Energy Tashkent». По словам специалистов, такая ситуация является временной и связана с испытательными работами, проводимыми в трубопроводах перед началом отопительного сезона.
В процессе устранения засоров внутри труб вода может временно приобрести коричневый цвет. В ходе проверки было выявлено, что в некоторых домах вода поступает через обратный трубопровод, что приводит к снижению температуры и попаданию в воду частиц железа.
В настоящее время компания совместно с управляющими организациями проводит работы по очистке труб и выпуску технической воды. Кроме того, «Veolia Energy Tashkent» обращается к потребителям с сообщением, что в случае ухудшения качества воды по внешним причинам, платежи будут пересчитаны.
Как отмечают специалисты, это технический процесс, и в ближайшее время качество воды вернется к нормативным показателям. Источник: veolia.uz.