O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev noyabr oyida Amerika Qo‘shma Shtatlariga amaliy tashrif bilan boradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashrif doirasida u AQSH prezidenti Donald Tramp ishtirokidagi C5+1 formatidagi sammitda qatnashadi. Sammit 6 noyabr kuni Vashington shahrida o‘tkaziladi.
Tadbirda Markaziy Osiyo davlatlari — O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston rahbarlari ishtirok etishi rejalashtirilgan. AQSH tomonidan mazkur sammitga tayyorgarlik ko‘rish maqsadida Janubiy va Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakil Serjio Gor hamda Davlat kotibi o‘rinbosari Kristofer Landau Toshkentga tashrif buyurdi.
Ular mintaqaviy hamkorlik masalalarini muhokama qilgach, Qozog‘istonga yo‘l olishdi. Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayev Donald Trampning taklifi uchun minnatdorlik bildirdi.
Sammitda iqtisodiy sheriklik, xavfsizlik va savdo sohalaridagi yangi tashabbuslar muhokama qilinishi kutilmoqda. Shavkat Mirziyoyev joriy yilning sentabr oyida ham Donald Tramp bilan qisqa uchrashuv o‘tkazgan edi.
Ushbu muzokaralar ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi. Manba: zamin.uz

Мирзиёев примет участие в саммите C5+1 в США в ноябре
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в ноябре совершит рабочий визит в Соединённые Штаты Америки. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этого визита он примет участие в саммите формата C5+1 с участием президента США Дональда Трампа. Саммит состоится 6 ноября в Вашингтоне.
В мероприятии планируется участие лидеров стран Центральной Азии — Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана. Для подготовки к саммиту специальный представитель по Южной и Центральной Азии Серхио Гоа и заместитель государственного секретаря Кристофер Ландау посетили Ташкент.
После обсуждения вопросов регионального сотрудничества они направились в Казахстан. Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев выразил благодарность Дональду Трампу за приглашение.
Ожидается, что на саммите будут обсуждаться новые инициативы в сферах экономического партнёрства, безопасности и торговли. В сентябре этого года Шавкат Мирзиёев также провёл краткую встречу с Дональдом Трампом.