O‘zbekiston va Serbiya hamkorlikni yangi bosqichga ko‘taradi
Serbiya Respublikasi prezidenti Aleksandr Vuchich va uning rafiqasi 28-oktyabr kuni O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev taklifiga binoan rasmiy tashrif bilan Toshkentga yetib keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbarini Toshkent xalqaro aeroportida O‘zbekiston bosh vaziri Abdulla Aripov hamda hukumat va prezident administratsiyasi vakillari tantanali kutib oldi. Ushbu tashrif ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlik aloqalarini yangi bosqichga ko‘tarish maqsadida tashkil etilgan.
Dastur doirasida oliy darajadagi muzokaralar, strategik kelishuvlar va hujjatlarni imzolash marosimlari o‘tkaziladi. Uchrashuvlarda tomonlar sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, agrar va farmatsevtika sohalarida qo‘shma loyihalarni ilgari surish, shuningdek, axborot texnologiyalari va raqamlashtirish sohalarida hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qiladi.
Bundan tashqari, turizm, ta’lim va madaniy almashinuv bo‘yicha hamkorlik istiqbollari asosiy mavzular qatorida joy olgan. Muzokaralar yakunida ikki tomonlama kelishuvlar to‘plami imzolanishi rejalashtirilgan bo‘lib, bu hujjatlar O‘zbekiston va Serbiya o‘rtasidagi siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy aloqalarni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Shuningdek, davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga ega dolzarb masalalar bo‘yicha fikr almashadi. Har ikki davlat tinchlik, barqarorlik va o‘zaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish tarafdori ekanligi ta’kidlanadi.
Aleksandr Vuchich Toshkentdagi rasmiy uchrashuvlardan so‘ng Samarqandga yo‘l oladi va YUNESKO bosh konferensiyasining 43-sessiyasida faxriy mehmon sifatida qatnashadi. Kuzatuvchilar fikricha, ushbu tashrif ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqadi va nafaqat iqtisodiy, balki gumanitar sohalarda ham keng ko‘lamli sheriklikning yangi yo‘nalishlarini belgilaydi.
O‘zbekiston va Serbiya o‘rtasidagi bu muloqot davlatlar manfaatlari bilan birga, Markaziy va Janubi-Sharqiy Yevropa mintaqalari o‘rtasidagi ko‘p qirrali aloqalarni mustahkamlashda muhim ahamiyatga ega. Manba: zamin.uz

Узбекистан и Сербия поднимают сотрудничество на новый уровень
Президент Республики Сербия Александр Вучич и его супруга 28 октября по приглашению президента Узбекистана Шавката Мирзиёева прибыли с официальным визитом в Ташкент. Об этом сообщает Zamin.uz.
Главу государства в международном аэропорту Ташкента торжественно встретили премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов, а также представители правительства и администрации президента. Этот визит организован с целью поднять дружбу и сотрудничество между двумя странами на новый уровень.
В рамках программы пройдут переговоры на высшем уровне, подписание стратегических соглашений и документов. На встречах стороны обсудят развитие промышленной кооперации, продвижение совместных проектов в аграрной и фармацевтической сферах, а также расширение сотрудничества в области информационных технологий и цифровизации.
Кроме того, перспективы сотрудничества в туризме, образовании и культурном обмене также вошли в число основных тем. По итогам переговоров планируется подписание пакета двусторонних соглашений, которые будут способствовать укреплению политических, экономических и социальных связей между Узбекистаном и Сербией.
Также главы государств обменяются мнениями по актуальным вопросам международного и регионального значения. Подчеркивается, что обе страны выступают за мир, стабильность и развитие взаимовыгодного сотрудничества.
После официальных встреч в Ташкенте Александр Вучич отправится в Самарканд и примет участие в 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в качестве почетного гостя. По мнению наблюдателей, этот визит выведет отношения между двумя странами на новый уровень и определит новые направления широкомасштабного партнерства не только в экономической, но и в гуманитарной сферах.
Диалог между Узбекистаном и Сербией имеет важное значение не только для интересов государств, но и для укрепления многогранных связей между регионами Центральной и Юго-Восточной Европы. Источник: zamin.uz